Tele alınmış bağlarda mekanizasyon uygulamalarının iş verimine etkileri üzerinde bir araştırma
- Tez No: 16512
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ KASAP
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
VI ÖZ Tele alınmış bağlarda mekanizasyon uygulamalarının iş verimine etkilerini araştırmak amacıyla yapılan bu çalışmada, bakım işlemleri içinde en büyük işgücü girdisini oluşturan toprak işlemenin, makina ile yapılması durumu ayrıntılı olarak verilmiştir. Ayrıca budama, ilaçlama gibi bakım işlemlerinde, olanaklar ölçüsünde daha rahat ve çabuk çalışmayı sağlayan yöntemler denenerek karşılaştırılmış, bağ tesisinde dipkazan çekilmesinde işletme değerleri belirlenmiştir. Çalışma sonucunda tamamen mekanize sistemler yerine yarı mekanize sistemlerin koşullarımız için daha uygun olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT In this study to research effects on labor productivity of usage of mechanization for wired training system on vineyards, has been detailly given to soil cultivate of machine that to be most important labor income in the care procedures in conventional vineyards. Moreover, the methods that is supplied easily and quickly working in range of possibilities in pruning, spraying as operations, were comparised to test, work productivity values were determined in used sobsoil in vineyard. In the result of study, it was reached to be more suitable half mechanization systems than completely mechanization systems in our conditions.