İki farklı taze gaz akımı içinde sevofluran anestezisinin karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına etkisi
The effects of sevoflurane anesthesia on hepatic and renal functions in two different fresh gase flow
  1. Tez No: 165143
  2. Yazar: RECEP AKSU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ELVAN TERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Amaç: Volatil anesteziklerden sevofluran anestezisi uygulanan olgularda taze gaz akımının 6 L/dk'dan 3L/dk'ya düşürülmesi ile maliyet ve çevre kirliliğinin azaltılmasını ve bu akım oranlarında karaciğer ve böbrek fonksiyonlarına etkisini araştırmayı amaçladık. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışma, orta süreli elektif cerrahi uygulanan, ASA I-II grubu, 18-50 yaş arası 90 olguda gerçekleştirildi. Kalp atım hızı (KAH), Sistolik kan basıncı (SKB), Diastolik kan basıncı (DKB) periferik oksijen satürasyonu (SpC^), end-tidal karbondioksit (ETCO2), end-tidal sevofluran (ETseVo) ve inspire edilen oksijen yüzdesi (FİO2 %) monitörize edildi. İntravenöz (5-7 mg/kg tiopental, 2 u/kg fentanille) indüksiyon sağlandı. Entübasyonu kolaylaştırmak için 0.1 mg/kg İV vekuronyum kullanıldı.. Yeterli kas gevşemesini takiben endotrakeal entübasyon yapıldı. Anestezide yan-kapalı solunum devresi kullanıldı. Olgular rastgele 2 gruba ayrıldı. 6 L/dk taze gaz akımı (2 L/dk O2 + 4 L/dk N2O) içinde %l-2 konsantrasyonda sevofluran ile anestezi sağlandı. îlk 5 dk'dan sonra anestezi idamesi, Grup I olgularda (n=45) 3 L/dk (1 L/dk 02 + 2 L/dk N20); Grup II olgularda (n=45) 6 L/dk (2 L/dk O2 + 4 L/dk N2O) taze gaz akımı içinde %l-2 konsantrasyonda sevofluran inhalasyonu ile sağlandı. Ameliyat sırasında her 15 dakikada bir SKB, DKB, KAH, ETCO2 ve ETsevo kaydedildi.Sistolik ve diastolik kan basıncı operasyon boyunca başlangıç preanestezik değer ± % 20 olacak şekilde sürdürüldü. Arteryel kan gazı için indüksiyondan hemen sonra, 15, 45, 75, 90, 120, ve 150. dakikada kan örneği alındı. Anestezi öncesi, ameliyatın 2. saati ve bundan 24 ve 48 saat sonra kan üre azotu (BUN), kreatinin, aspartat amino transferaz (AST), alanin amino transferaz (ALT), gama glutamil transferaz (GGT) ve total bilirubin için kan örneği alındı. Ameliyat bitiminde bütün olgular 0.015 mg/kg atropin ve 0.05 mg/kg neostigmin ile dekürarize ve ekstübe edildi. Her olgunun sevofluran tüketimi hesaplandı ve kaydedildi. Bulgular: Olguların yaş, kilo ve cinsiyet özellikleri ile anestezi ve cerrahi süreleri bakımından gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu. Diğer parametrik verilerden KAH, SKB, DKB, Sp02, EtC02, Sa02, Pa02, PaC02, pH, AST, ALT, GGT, total bilirubin, BUN, serum kreatinin düzeylerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı. ETseVo 90.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to decrease the cost and environmental pollution effects of sevoflurane by decreasing the fresh gase flow to 3 L/min from 6 L/min in sevoflurane anesthesia given patients. We also studied the effects of decreased gase flow on hepatic and renal functions. Material and method: This study was performed on ASA I-II, 18-50 years old 90 patients, scheduled for elective surgery. Heart rate (HR), arterial blood pressure (BP), peripheric oxygen saturation (SpOa), end-tidal carbondioxide (ETCO2), end-tidal sevoflurane (ETSevo) and inspired oxygen percentige (FİO2 %) were monitorized. Before induction, we inserted an IV canule to antecubital vein and 0.9 % NaCl infusion was started. After preoxygenation via a face mask for 3-4 minutes, anesthesia induction was performed with 5-7 mg/kg thiopental and 2 u.g/kg fentanyl. For endotracheal intubation, 0.1 mg/kg of vecuronium was performed. We ventilated patients with % 100 O2 in 6 L/min of fresh gas flow. Endotracheal intubation was performed after sufficient muscle relaxation. For arterial blood gas analysis, radial arterial canulation was done. Semi-closed respiration system was used for anesthesia. Patients were randomized into two groups. In both groups for first 5 minutes, anesthesia was maintained with sevoflurane in % 33 O2 -%66 N2O mixture of 6 L/min (2 L/min O2 + 4 L/min N2O) fresh gas flow. After 5 minute, anesthesia, was maintained with % 1-2 sevoflurane concantration in 3 L/min of fresh gas flow (1 L/min O2 + 2 L/min N2O) in Group I ( n=45) and 6 L/min of fresh gas flow (2 L/min O2 + 4 L/min N2O) in group II ( n=45). We used 1 (ig/kg of bolus fentanyl for analgesia and 0.03 mg/kg of vecuronium for muscle relaxation, if necessary. Systolic arterial pressure (SAP), diastolic arterial pressure ( DAP), HR, ETCO2 and ETseVo were recorded during the operation at 15 minute intervals. For arterial blood gas analysis, blood samples were taken from arterial canule into a heparinized injector after anesthesia induction ( control), 15 minutes after gas flow was decreased, at intraoperative 45, 75, 90, 120 and 150 minutes. Blood samples were taken for blood urea nitrogen (BUN), creatinine, aspartate amino transferase (AST), alanine amino transferase (ALT), gama glutamyl transferase (GGT) and total bilirubine levels before anesthesia, intraoperative 2. hour, 24 and 48 hours, postoperatively. Decurarisation was performed with 0.015 mg/kg of atropine and 0.05 mg/kg of neostigmine and ther patients were extubated. After extubation, sedation scores were evaluated between response to pain and full awokeness. Sevoflurane consumption of each patient was determined with opened sevoflurane %. Result: There were no statistical difference in age, weight, sex and times of anesthesia and operation between the groups. There were no statistical difference in HR, SAP, DAP, Sp02, EtC02, Sa02, Pa02, PaC02, pH, AST, ALT, GGT, total bilurubine, BUN and blood creatinine levels between the groups. ET-sevo was statisticaly higher in group II than group I at 90.