Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda uyarıcı tedavinin uyku üzerine etkisinin serum melatonin düzeyleri ile ilişkisi
The relation ship between serum melatonin levels and sleep disorders in children with attenion deficit-hyperactivity disorder after stimulan therapy
  1. Tez No: 165145
  2. Yazar: SANCAR EMİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. KIVILCIM GÜCÜYENER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Bu çalışmada 4 kız, 12 erkekten oluşan 16 DEHB olan çocukta Metilfenidat tedavisi sonrasında gelişebileceği düşünülen uyku bozukluklarının serum melatonin düzeyleri ile olan ilişkisi araştırıldı, örnekleme grubunda 2 ay süreyle verilen metilfenidat tedavisi öncesi ve sonrası Conners Öğretmen Değerlendirme ölçeği, Conners Ebeveyn Değerlendirme ölçeği, Uyku Değerlendirme Formu (WISC-R), Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi (GISD-B), Stroop Testi TBAG Formu, Çocuklar İçin Depresyon ve Durumluk-Sürekli Kaygı Ölçeği kullanıldı. Aynı testler 4 kız 16 erkekten oluşan 20 kontrol örneklerinde tekrarlandı. Araştırma ve kontrol grubunda testlerden elde edilen veriler birbirleri ile karşılaştırılarak değişimler saptandı. Elde ettiğimiz sonuçlar yazın bilgisi ışığında tartışıldı. Araştırmamızda sonuç olarak DEHB olan çocukların metilfenidat tedavisi ile Conner's ebeveyn değerlendirme ölçeği, Conner's öğretmen değerlendirme ölçeği, GISD-B testi ve Stroop testinin, hiperaktivite, dikkat, karşı gelme-karşıt olma ve davranım bozukluğuna ait ölçeklerin puanlarında düzelme olmuştur. DEHB olan çocukların uyku özelliklerinde kontrol grubuna göre tedavi öncesi farklılık bulunmadı. Ancak DEHB olan çocuklarda metilfenidat tedavisi sonrasında gün içi uykusuzluk puanlarında artma, uyku ile ilişkili solunum zorluğu semptomlarında azalma bulundu. DEHB grubunda metilfenidat tedavisi öncesi ve sonrası serum melatonin düzeylerinde anlamlı değişiklik gözlenmedi. Bu araştırma sonucunda, DEHB olan çocuklarda metilfenidat tedavisi sonrasında artan gün içi uykusuzluk ile serum melatonin düzeyleri arasında ilişki gösterilemedi. 47
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the relation of melatonin levels and sleep disorders presumably due to MPH therapy were investigated in 16 children (4 girls & 12 boys) with ADHD. Before and after treatment of MPH for two months; Conner's Teacher Scale, Conner's Parent Scale, Children's Sleep Habits Questionnaire, Wechsler Intelligence Scale for Children-Revised (WISC-R), Visual Aural Digit Span Test, Stroop test, Depression and Anxiety Questionnaires for children were given to the patient and to 20 children who made up of the control group. Results of the both groups were compared, the test results of Conner's Teacher Scale, Conner's Parent Scale and Stroop test of the patients in the ADHD group were better after the mph therapy. There were not statistically significant differences between the overall sleep habits of children in both groups before the therapy. However; in the patient group after the MPH therapy not only the scores of daytime sleeplessness were found to increase the scores of sleep related breathing disturbance were also decreased. In the ADHD group there were no difference between the melatonin levels before and after MPH therapy. Finally; by this study we were not able to found any correlation between sleeplessness and serum melatonin levels after MPH therapy. 48