Ardışık dört damarsal bölge içeren tavşan deri flebi modelinde, perforatör damarların radyofrekans desikasyonu ile anjiozom aktarımı
Percutaneous desiccation of the perforators with radiofrequency for transfer of angiosomes in a sequential four-territory cutaneous flap model in rabbit
  1. Tez No: 165146
  2. Yazar: YENER DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SÜHAN AYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi, Plastic and Reconstructive Surgery
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET Kısmi flep nekrozunu engellemeye yönelik çalışmalar, flebin kaldırılarak damarların gelişigüzel kesilmesi yerine, anatomik olarak damarsal bölgeleri bilinen belirli damarların bağlanması üzerine yoğunlaşmıştır. Bu yaklaşımı bir adım ileriye taşıyabilmek amacıyla, damarlara, Doppler ile tespitinin ardından radyofrekans (RF) kullanarak perkütan yolla yapılacak bir girişimin, stratejik anjiyozom aktarımı için basit ama etkili bir cerrahi yöntem olup olamayacağını araştırmak üzere bu çalışma planlandı. Çalışma, birbirini takip eden üç deneysel aşamadan oluştu ve toplam 44 adet tavşan kullanıldı. İlk olarak, dört ardışık damarsal bölgeyi sıralı olarak içeren bir deri ada flebi tanımlandı. Ardından bu flep modeli kullanılarak, aktarılması planlanan anjiyozomları besleyen damarların, perkütan RF ile desikasyonunun mümkün olup olmadığı araştırıldı. Son olarak, anjiyozomların başarıyla transfer edilebilmesi için hedeflenen damar sayısını en aza indirebilmek amacıyla pediküllere seçici olarak müdahale edilmesinin etkileri karşılaştırıldı. RF ile perforatörlerin perkütan desikasyonu yönteminin, damarların doğrudan görülerek bağlanması kadar geçerli bir yöntem olduğu bulundu. Her iki teknik de, geciktirme işlemi uygulanmayan fleplerde görülen % 63'lük sağkalım oranım % 95'lere yükseltti. Ayrıca, perforatörlerin seçici olarak desike edilmesi de pedikül haricindeki tüm damarların desike edilmesi kadar etkili bulundu. Sonuç olarak, yeni bir flep modelinde, perforatörlerin perkütan yolla ve seçici olarak RF ile desikasyonunun, anjiyozom aktarımı için basit ve alternatif bir yöntem olabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
50 VII. SUMMARY Radiofrequency Desiccation of the Perforator Vessels for Transfer of Angiosomes in a Sequential Four-Territory Cutaneous Flap Model in Rabbit The research in prevention of partial flap necrosis has recently concentrated on extending the safe length of a flap by ligating vessels of known territories rather than dividing vessels randomly by elevating the flap. In order to advance this approach one step further, we decided to investigate if selective desiccation of these pedicles with percutaneous radiofrequency (RF) after identification with the Doppler probe would offer a simple but effective surgical means for strategic transfer of angiosomes. The study was arranged into three ensuing experiments and involved a total number of 44 rabbits. We first developed a cutaneous island flap model spanning four adjacent vascular territories in a succeeding manner, each of which has a well-defined single vascular source. Then, by using this flap model, we tested the possibility of desiccating those vessels supplying the angiosomes to be captured percutaneously with radiofrequency. Finally, we compared the effectiveness of selective interference of these pedicles to minimize the number of target vessels for successful transfer of angiosomes. Percutaneous desiccation of the perforators with RF was found to be a reliable method comparable to ligation of the vessels under direct vision. Both techniques augmented the flap viability to approximately 95 % from 63 % of the flap without delay, confirming the utility of the new flap model. Furthermore, selective desiccation of the perforator(s) was as efficient as destruction of all vascular sources other than the pedicle.51 An alternative flap model is introduced for future investigation of vascular delay process to augment flap survival. Using this flap, it was revealed that percutaneous desiccation of the perforators with RF might be an alternative means for transfer of angiosomes and that selective desiccation of these perforator(s) as a minimally invasive, easy to perform method could further promote strategic transfer of angiosomes.