Akne vulgarisli hastalarda izotretinoin tedavisi sırasında görülen yan etkiler ve tedavinin serum serbest karnitin düzeylerine olan etkileri
The side effects of isotretinoin on acne patients and the effects of the treatment on serum free carnitine levels
  1. Tez No: 165147
  2. Yazar: ÖZGE BANU ÖZTÜRK BAŞSOY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ARZU EREL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Bu çalışmada, 40 mg/gün sabit doz isotretinoin kullanan akne vulgarisli hastalarda yan etkilerin haftalara göre dağılımı ve serum serbest karnitin düzeyleri ile kas ağrıları arasındaki ilişki araştırılmışta. Çalışmamıza 40 olgu dahil edilmiş, 6 olgu klinik takiplere düzenli gelmediğinden takip dışı bırakılmıştır. 7 olguda ilaca bağlı gelişen yan etkiler sebebiyle tedavi kesilmiştir. 27 olgu yan etkiler ve laboratuar parametreleri yönünden 16 hafta boyunca izlenmiştir. 20 olgunun tedavi öncesi ile 16. haftada ve 5 olgunun da tedavi sırasında kas ağrıları olduğu dönemde serum serbest karnitin düzeyleri incelenmiştir. Bu çalışmada hastaların hiç birinde laboratuvar parametrelerinde ilacın kesilmesini gerektirecek şiddette bozulmalar izlenmemiştir. Sadece Kolesterol, LDL, VLDL, TG düzeylerinin tedavi süresince takip edilmesi gerektiği sonucuna varılmıştır. Serum serbest karnitin düzeylerinin kas ağrıları olsun olmasın tüm hastalarda tedavi sırasında düştüğü ve bu düşüklüğün kas ağrıları olan dönemde daha fazla olduğu görülmüştür. Mukokutanöz yan etkilerden kuruluk ile ilişkili olanların ilk haftalarda, güneş ile artabilecek olanların ise 2. aydan sonra daha şiddetli seyredebileceği saptanmıştır. Bir olguda blefarokonjonktivit, bir olguda ise baş ağrısı sebebiyle izotretinoin tedavisi kesilmiştir. 16 haftalık takipte iki olgu depresyon tanısı almış, bir olguda ise ilaç depresyon nedeniyle kesilmiştir. Sonuç olarak, izotretinoin kullanan hastaların tedavinin 2. haftasından itibaren lipid profilinin aylık olarak kontrol edilmesi gerektiğini düşünmekteyiz. Ayrıca hastaların tedavi sırasında başlayan kas ağrısı, yorgunluk yakınmalarım azaltmak için diyet önerilerinde bulunulabilir veya bazı olgulara L-karnitin destek tedavisi başlanabilir. Bu şekilde hastaların tedaviye uyumları arttırılabilir. Son olarak, izotretinoin kullanan tüm hastaların depresif yakınmalar yönünden de dikkatli takip edilmesi, özel durumlarda psikiyatri bölümüne konsülte edilmesi gerektiği kanısındayız. 73
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study the weekly distribution of the side effects of isotretinoin therapy and the relationship between serum free carnitine levels and muscle pains has been investigated at acne vulgaris patients whom were treated by a stable dose of isotretinoin; 40 mg/day. 40 cases were included to our study and 6 were excluded due to noncompliance to follow up visits. We stopped the treatment at 7 cases owing to the side effects of the medicine. 27 cases were followed up for 16 weeks about side effects and laboratory parameters. Serum free carnitine levels were measured at 20 cases before the initiation of treatment and at the 16th week of treatment; and were also measured at 5 cases when muscle pains occurred during the treatment At this study none of the patients displayed serious changes at laboratory parameters that required to stop the treatment Only, we concluded mat cholesterol, LDL, VLDL and TG levels should be monitorised during the treatment During the treatment decreases at serum free carnitine levels were determined at all patients with and without muscle pains; and we observed that these decreases became more evident at the patients during the muscle pains periods. It has been determined that the mucocutaneous side effects that are related with xerodermia can be more severe during the first weeks and the ones mat can be exacerbated by sunlight are more severe after second month. We have ended the isotretinoin treatment due to blefaroconjuctivitis at one case and due to headaches at another case. After 16 weeks of follow up 2 cases were diagnosed as depression and one case was excluded from the study because of depression. So we conclude that lipid profiles should be monitorised monthly after the second week of the isotretinoin treatment. Also; to reduce the muscle pains and fatigue complaints that accompany the treatment, dietary suggestions can be made or supportive L-carnitine treatment 74can be initiated at some cases and by this way compliance to treatment can be increased. And finally we think that the patients that are on isotretinoin treatment should also be evaluated for the depressive symptoms and they should be consultated by a psychiatrist when needed. 75