Farklı dozlarda izotretinoin tedavisinin homosistein, B12 ve folik asit üzerine etkisi
The effect of different doses of isotretinoin treatment on homocysteine, vitamin B12 and folic acid
  1. Tez No: 369907
  2. Yazar: MUHAMMAD KAMAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHTEREM POLAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dahili Tıp Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AV genç popülasyonda en sık görülen deri hastalığıdır. İso, topikal kullanılan ilaclar ve oral ab'lere dirençli, sikatris bırakma riski yüksek AV ve nodülokistik akneli hastalarda oldukça etkin bir tedavi seçeneğidir. İlacın çeşitli klinik yan etkilerinin yanında karaciğer fonksiyon testleri, kan lipidleri üzerine de olumsuz etkileri olabilmektedir. Son zamanlarda iso'in hiperhomosisteinemide de rol oynayabileceği üzerinde durulmaktadır. Kanda lipid ve hcy yüksekliği prematür ateroskleroz ve tıkayıcı arter hastalığına neden olabilmektedir. Bu çalışmanın amacı farklı dozlarda (0.5 m/kg/gün ve 1.0 mg/kg/gün) iso kullanan AV'li hastalarda, iso'in serum hcy düzeyleri ve hcy metabolizmasından sorumlu B12 vitamini ve folik asit düzeylerine etkisini araştırmaktır. Çalışmamıza; orta ve şiddetli AV tanısı almış ve tedavide iso kullanım endikasyonu konmuş 62 adet hasta, ve 62 adet sağlıklı gönüllü kontrol dahil edilmiştir. Orta şiddetli akne kliniği olan 31 hastaya 0.5 mg/kg/gün, şiddetli akne kliniği olan 31 hastaya 1 mg/kg/gün olacak şekilde iso başlanmıştır . İso tedavisi öncesi ve tedavinin 45. gününde hcy, B12 vitamini, folik asit, ayrıca karaciğer fonksiyon testleri, serum kolesterol ve TG düzeylerine de bakılmıştır. Aynı tetkikler kontrol grubunda da yapılmıştır. Çalışmamıza aldığımız akneli hastaların; iso tedavisinin 45. gününde bakılan hcy değeri hem 0.5 m/kg/gün, hem de 1.0 mg/kg/gün iso kullanan grupta tedavi öncesi ve kontrol grubuna kıyasla anlamlı olarak yüksek bulunmuştur. Hcy metabolizmasından sorumlu B12 vitamini ve folat düzeylerinde ise tedavi öncesi, tedavinin 45. gününde ve kontrol grubunda ölçülen değerler arasında istatistiksel olarak fark saptanmamıştır. 0.5 mg veya 1.0 mg iso kullanan hasta grubu içerisinde tedavi öncesi ve tedavi sonrası bakılan AST, ALT,ALP, GGT düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir. 1.0 mg iso kullanan grupta tedavi öncesine göre tedavi sonrası total kolesterol düzeyi istatistiksel olarak anlamlı olarak artış göstermiştir. 0.5 mg grubunda ise anlamlı artış bulunmamıştır. TG düzeyinde ise hem 0.5 mg grubu içerisinde, hem de 1.0 mg grubu içerisinde tedavi öncesine kıyasla tedavi sonrası istatistiksel olarak anlamlı artış görülmüştür. Tüm bu sonuçlar iso'in hcy üzerinde etkisi olduğunu; bu nedenleiso tedavisi sırasında karaciğer enzimleri, kolesterol, TG değerlerinin yanısıra kan hcy düzeylerinin de kontrol edilmesinin hasta açısından yararlı olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris (AV) is the most common skin disease in the younger population. Isotretinoin is a highly effective treatment option for patients with acne vulgaris and nodulocystic acne, which are resistant to topical and oral antibiotics and which have higher risk of leaving a scar. In addition to a variety of clinical side effects of the drug, it can also have negative effects on liver function tests and blood lipids. The potential role of isotretinoin on hyper-homocysteinemia is being focused on recently. Elevation of homocysteine in the blood lipid can cause premature atherosclerosis and arterial occlusive disease. This study aims at investigating the effects of isotretinoin on vitamin B12 and folic acid levels, which are responsible for serum homocysteine levels and homocysteine metabolism, in patients with AV using isotretinoin in different doses (0.5 m / kg / day and 1.0 mg / kg / day). In our study; 62 patients diagnosed with medium and severe AV with an indication of isotretinoin use and 62 healthy control subjects were included. Isotretinoin was started in a dosage of 0.5 mg/kg/day for 31 patients with the clinical characteristics of acne with medium severity and in a dosage of 1 mg/kg/day for 31 patients with severe acne clinic. Homocysteine, vitamin B12 and folic acid levels as well as liver function tests, serum cholesterol and triglyceride levels were tested at the baseline and on day 45. The same tests were performed also in the control group. The homocysteine values tested in the 45th day of isotretinoin treatment in our patients with acne were found significantly higher in both groups taking 0.5 mg/kg/day and 1 mg/kg/day isotretinoin as compared to the values at the baseline and also to the control group. However, no statistically significant differences were found in the levels of vitamin B12 and folate, which are responsible for the homocysteine metabolism, between the values measured at the baseline, at the 45th day of treatment and those measured in the control group. No statistically significant differences were found in the levels of AST, ALT, ALP and GGT measured before and after the treatment in the patient groups taking 0.5 mg/kg/day and 1 mg/kg/day. The total cholesterol level increased significantly in the group using 1.0 mg isotretinoin after the treatment as compared to the baseline. In the 0.5 mg group however, no significant increases were found. In the triglyceride levels however, statistically significant increases were seen both in the 0.5-mg group and the 1.0-mg group after the treatment as compared to the baseline. All these results support that isotretinoin has effect on homocysteine; and also support that following the blood homocysteine levels as well as the levels of liver enzymes, cholesterol and triglyceride will be beneficial for the patient.