Kronik hepatit B'li hastaların tedavisinde serum hyaluronik asit ve prolidaz ölçümlerinin fibrotik aktivite takibinde tanı değerinin araştırılması
The diagnostic value of hyaluronic acid and prolidase in monitoring the response to interferon alpha treatment in chronic hepatits B patients
- Tez No: 165153
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN ÇAVUŞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Mikrobiyoloji, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Bu çalışmada hyaluronik asit, prolidaz ve çeşitli biyokimyasal parametrelerin tedavi uygulanan kronik hepatit B olgularında inflamatuar yanıt ve fibrotik aktivite takibinde tanı değerlerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya histopatolojik olarak kronik hepatit B tanısı konmuş 30'u erkek, 5'i kadın, yaş ortalaması 30.6/yıl (19-46 arası) olan 35 olgu tedavi grubu olarak alınmıştır. Kontrol grubunu histopatolojik olarak kronik hepatit saptanmayan, tamamı erkek, yaş ortalaması 21.8/yıl (20-23 arası) olan 21 HBV infeksiyonlu olgu oluşturmuştur. Tedavi grubundaki hastaların tamamı 6 ay süre ile interferon alfa tedavisi almışlardır, hastalar ortalama 22.8 (6-48) ay takip edilmiştir. Hyaluronik asit düzeyi ortalaması tedavi grubunda başlangıçta (32.6 ng/ml) kontrol grubuna (8.5 ng/ml) göre anlamlı düzeyde yüksek tespit edilmiştir (p= 0.001). Ortalama hyaluronik asit düzeyinde 12. ayda (15.2 ng/ml) anlamlı düzeyde düşüş gözlenmiştir (p= 0.000). Ortalama prolidaz düzeyi tedavi başlangıcında 1311 U/L olarak ölçülmüşken 12. ayda 1260 U/L'ye gerilemiş, bu düşüş istatiksel olarak anlamlı düzeyde bulunmuştur (p= 0.019). Tedavi başlangıcında hyaluronik asit ve prolidaz düzeylerinin hem fibrozis derecesi ile hem de birbirleri ile ilişkili olduğu görülmüştür (p değerleri sırasıyla 0.016, 0.019, 0.031). Çalışmamızda bu testlerin fibrotik aktiviteyi göstermede ve takipte kullanılabilecek testler olduğu ortaya konmuştur. Hepatosit hasarının ve karaciğer sentez fonksiyonlarının göstergesi olan testlerden AST, ALT ve GGT değerleri 12. ayda başlangıç değerlerine göre anlamlı düzeyde düşmüştür (p değerleri sırasıyla 0.000, 0.000, 0.007). Haptoglobin düzeyleri yanıt gelişen grupların tamamında 6. aydaki düşüşünün ardından anlamlı düzeyde yükselmiştir (P= 0.011). Apolipoprotein A1 düzeyleri de tedaviye yanıtta birlikte 12. ayda anlamlı düzeyde artmıştır (p= 0.007). Alfa-2 makroglobulin düzeylerinin inflamasyonda arttığı (p= 0.011) ve 12. aydan itibaren istatistiki olarak anlamlı düzeyde olmamakla birlikte düştüğü görülmüştür. Bu testler ile fibrozis derecesi arasında ilişki saptanmamış olmasına karşın tedaviyi takipte kullanılabilecekleri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARY The Diagnostic Value of Hyaluronic acid and Prolidase in monitoring the Response to interferon alpha treatment in Chronic Hepatitis B Patients In this study, it was aimed to investigate the diagnostic value of hyaluronic acid, prolidase and various biochemical parameters in monitoring the inflammatory response and fibrotic activity in chronic hepatitis B cases treated with interferon alpha. The treatment group was 35 cases; 30 males and 5 females who were diagnosed chronic hepatitis B histopathologically, and mean age was 30.6 years (19- 46 years). The control group was 21 males with hepatitis B virus infection, but not diagnosed as chronic hepatitis histopathologically. The treatment group received interferon alpha for six-month period and was followed for 6-48 months (average 22.8 months). The initial means of hyaluronic acid levels in the treatment group (32.6 ng/ml) were statistically significant higher than the means of the control group (8.5 ng/ml) (p=0.001). The mean of hyaluronic acid level decreased at twelfth month (15.2 ng/ml) and this was statistically significant (p=0.000). The initial mean of prolidase level was 1311 U/L and decreased to 1260 U/L at twelfth month. This decrease was also statistically significant (p=0.019). Beside this, the initial levels of hyaluronic acid and prolidase means were appeared related to not only the degree of fibrosis but also each other (p values respectively 0.016, 0.019, 0.031). It seems that these tests were useful for prediction and following the fibrotic activity. Alanine aminotransferase, aspartate aminotransferase and gama-glutamyl transpeptidase levels, the signs of hepatocyte injury and the synthesis function of liver, decreased statistically significant at twelfth month (p values respectively 0.000, 0.000, 0.007). Haptoglobulin levels decrease at sixth month in the all groups and increased significantly in the cases responded to treatment (p=0.011). Also, apolipoprotein A1 increased significantly at twelfth month by the response to the treatment (p=0.007). Alpha-2 macroglobulin increased at sixth month with inflammation (p=0.011) and decreasing at twelfth month, but this decrease was not statistically significant. We evaluated that, even thought these tests were not related with the degree of fibrosis, they could be used for following the histopatholgical response. 73