İşeme disfonksiyonlu çocuk hastalarda semptom değerlendirme ölçeği
Symptom scale index for pediatric voiding dysfunction
- Tez No: 165155
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖZGÜR TAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
33 TÜRKÇE ÖZET AMAÇ: İşeme disfonksiyonlu pediatrik hastalarda semptom değerlendirme ölçeği oluşturmak GEREÇ-YÖNTEM: Bu çalışmaya Ocak 2003- Şubat 2004 tarihleri arasında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalma idrar kaçırma, anormal işeme paterni, idrar yolu enfeksiyonu, urgensi gibi alt üriner sistem disfonksiyonu bulguları nedeniyle başvuran ve inceleme sonucu işeme disfonksiyonu tanısı alan 81 çocuk hasta alınmıştır. Kontrol grubu olarak ise ayrıntılı hikaye ve fizik muayene sonucu işeme disfonksiyonu bulgusu saptanmayan ve hiçbir ürolojik şikayeti olmayan 102 çocuk çalışmaya dahil edilmiştir, ilk sorgulama formunda yeralan 35 sorunun, total, erkek ve kız hasta populasyonu için anlamlılık derecelerinin değerlendirilmesi sonucu, ROC değerleri yüksek olan 14 soruyu son sorgulama föyüne aldık. Çocuktaki günlük işeme frekansım sorgulayan soruyu, çalışmamızda hasta ve kontrol grubu arasında anlamlı farklılığın çıkmamasına rağmen skorlama formumuza ekledik. Çünkü hastalığın prospektif değerlendirmesinde işeme çizelgesi ile birlikte önemli veriler sunabileceğini düşündük. Böylece, 15 sorudan oluşan ana formumuz oluştu. BULGULAR: Hasta grubun yaş ortalaması 8,7±2,5; kontrol grubunun ise 8,3±2,2 olarak bulunmuştur. (p=0.236). Bu 15 sorudan alman toplam skorun hasta ve kontrol grubu arasında karşılaştırılması sonucu, eşik skor değerleri belirlendi. Bu değer tüm populasyon için 7,5(sensitivite %85,2; spesifisite %93,1; AUC=0,943) olarak bulundu. Sadece erkek populasyonu incelendiğinde ortaya çıkan eşik skor değeri 4,5(sensitivite34 %93,8; spesifısite %78; AUC=0,913) iken sadece kız populasyonu incelendiğinde ortaya çıkan eşik skor değeri 7,5(sensitivite %87,7; spesifısite %94,2; AUC=0,953) olarak saptanmıştır. SONUÇ: İşeme disfonksiyonlu hastaların tanı ve takibinde geçerli bir semptom değerlendirme ölçeği oluşturulması, toplum içinde çocukların kolay ve pratik bir şekilde taranmasının yapılarak bu çocukların geç kalınmış tanı ve tedavi sonucu maruz kalacağı ürolojik morbiditelerden korunmasını sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
35 SUMMARY OBJECTIVE: To form a symptom scale for pediatric voiding dysfunction. MATERIAL AND METHODS :The study group included 81 children presented to Gazi University Faculty of Medicine, Department of Urology with enuresis, abnormal voiding, urinary tract infection and urgency and diagnosed as having voiding dysfunction between January 2003 and February 2004. An age matched cohort of 102 children with no history of urological complaints were randomly recruited from a public school as a control group. All children and parents were requested to fill a 35- item questionnaire related to symptoms of voiding dysfunction. After completion of the 35-item initial form, statistical analysis was performed to assess the significance of individual items comparing both groups. A final scale was constructed from 14 questions which had greater Area Under Curve(AUC) values. Although the mean scores for the question related to day time frequency were not significantly different between control and patient groups, this item was also included to the final scale considering that it might provide valuable information for follow up. Thus, our final scale was composed of 15 questions. RESULTS: Mean ages for study and control groups were 8.7±2,5 and 8.3±2,2 years respectively (p=0.236). Our cut-off score for dysfunctional voiders in the total population was 7.5 (sensitivity %85.2; specificity %93.1, AUC value=0.943). When only the male population were concerned, the cut-off score was 4.5(sensitivity %93.8;36 specificity %78, AUC value=0.913), while the cut-off score for the female population was 7.5(sensitivity %87.7; specificity %94.2, AUC value=0.953). CONCLUSION: Formation of a validated scoring system in the diagnosis and follow- up of patients with voiding dysfunction, will provide easy and practical screening of these children. Thus; these patients will be protected from the urological morbidities caused by the disease itself.