Tip II diabetes mellituslu hastalarda melatoninin kan şekeri regülasyonu ve insülin düzeyi üzerine etkisi
The effect of melatonin on the regulation of glucose and insulin levels in patients with type 2 diabetes mellitus
- Tez No: 165156
 - Danışmanlar: PROF.DR. NURİ ÇAKIR
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
46 ÖZET Melatonin ( N-asetil-5-metoksi triptamin ) pineal bezden sirkadyen ritmle salgılanan bir nörohormondur. Vücudun sirkadyen fizyolojik aktiviteleri, kan basıncı regülasyonu, onkogenez, retinal fizyoloji, mevsimsel üreme, over fizyolojisi ve osteoblast farklılaşması gibi bir çok fizyolojik olayda görev almaktadır. En önemli fizyolojik görevi, gece - gündüz siklusuna adaptasyonu sağlayan mekanizmaların regülasyonudur. Melatonin sahip olduğu biyolojik özelliği nedeniyle endojen bir antioksidan moleküldür. Isı regülasyonu ve enerji metabolizması üzerine de bilinen fizyolojik etkileri bulunmaktadır. Melatoninin glukoz metabolizması üzerine etkilerini inceleyen çalışmalar çoğunlukla hayvan deneyleri niteliğindedir. Özellikle ratlarda yapılan çalışmalarda melatoninin glukoz metabolizması, dislipidemi ve oksidatif stres üzerine olumlu etkilerinin olduğu gösterilmiştir, ancak postmenopozal hastalarda yapılan bir çalışmada melatoninin kan şekeri ve insülin düzeylerini olumsuz yönde etkilediği görülmüştür. Bu nedenle melatoninin glukoz metabolizmasındaki rolünün insan ve hayvanlarda farklı olabileceği kanısına varılmıştır. Melatoninin insan glukoz - insülin metabolizmasındaki yerini tanımlayabilmek adına planladığımız çalışmamıza toplam 60 hasta dahil edildi. Premenopozal, postmenopozal kadm ve erkek hastalar olmak üzere üç gruba ayrılan hastalara, 10 saatlik açlığı takiben, farklı günlerde 3 mg melatonin ve plasebo peroral yolla verildi. 0,1,2. ve 3. saatlerde kan glukoz ve insülin düzeyleri ölçüldü. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda insanlarda kısa dönem melatonin tedavisinin kan şekeri ve insülin düzeylerini etkilemediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
47 SUMMARY Melatonin is considered to be a neurohormone synthesized by pineal gland in a circadian rhythm. It has physiological functions in the circadian systems of the body, blood pressure regulation, oncogenesis, retinal physiology, seasonal reproduction, ovarian physiology and osteoblastic differentiation. Its most important function is the regulation of the mechanisms which obtain the adaptation to day and night cycle. Because of its biological properties, melatonin is found to be an endogenous antioxidant molecule. It is also an effective hormone in thermoregulation and energy metabolism of the body. The studies dialing with the effects of melatonin on glucose metabolism, are in the form of animal experiments. Especially in the rats, the positive effects of melatonin on glucose metabolism, dyslipidemia and oxidative stress were proved, however in postmenopausal women the effects of melatonin on blood glucose and insulin levels were found to be opposite. Thus, it is thought that the role of melatonin in glucose metabolism may be different in human and animals. We planned this study to understand the role of melatonin in glucose - insulin metabolism. Sixty patients were included the study. The patients were divided into three groups ; premenopausal, postmenopausal women and men. After starvation of ten hours, 3 mg melatonin and placebo were given to patients perorally on different days. At the hours 0,1,2 and 3, blood glucose and insulin levels were measured. After statistical analysis, we found that short time melatonin treatment does not change the glucose and insulin levels in human.