Çocuklarda üriner sistem taş hastalığının araştırılması (Demografik ve klinik özellikleri)
Investigation urolithiasis in childhood (Demographic and clinic particularity)
- Tez No: 230220
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİM AKSÖYEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Pediatric Surgery
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çocukluk çağı üriner sistem taş hastalığı tüm dünyada nadir görülen bir patoloji olmakla birlikte Türkiye endemik bölgelerden biridir. Tekrarlayan üriner patoloji üriner sistemde fonksiyonel ve morfolojik değişikliklere yol açabilir. Çalışmamızda Mersin yöresinde yaşayan ve üriner sistem taşı saptanan hastaların yaş, cinsiyet, ekonomik ve sosyokültürel özellikleri, ayrıntılı aile öyküsü, klinik semptom ve bulguları, sık rastlanılan taş tipleri, taş yerleşimi, eşlik eden patolojik faktörleri ve uygulanan takip ve tedavi yaklaşımının sonuçlarını ortaya koymayı amaçladık.2001- 2008 yılları arasında üriner sistem taş hastalığı nedeni ile başvuran toplam 106 hasta (59 erkek, 47 kız) çalışmaya dahil edildi. Hastalar konservatif izlenen (tıbbi) ve cerrahi uygulananlar (cerrahi) olarak iki grupta ele alındı. Yaş ortalamasının tıbbi grupta 7.00 ± 3.98, cerrahi grupta 6.06 ± 3.21 olduğu görüldü. Tüm hastaların % 71.7 ağrı, % 60.4 hematüri, % 32.1'inde ateş,% 49.1 dizüri, % 44.3 bulantı-kusma, % 33.0 hastada işeme disfonksiyonu saptandı. Hematürinin cerrahi grupta istatistiksel olarak anlamlı şekilde yüksek olduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Pediatric urolithiasis is rarely encountered pathology, except in endemic areas such as in Turkey. As a recurrent uriner pathology which may reveal functional as well and morphologic changes in the urinary tract. The objective was to investigate age, sex, detailed family history, economical and sociocultural characteristics, the clinical features, stone location, stone composition, relevant pathological factors, management and treatment modalities for pediatric urolithiasis patients in MersinBetween 2001 and 2008, 106 children (59 boys, 47 girls) followed in our department because of urolithiasis were enrolled to participate in our study. Patients were divided into two groups. Group medicaly, treated conservatively and and group surgery, treated with surgically. Mean age was 7.00 ± 3.98 in group medicaly and 6.06 ± 3.21 in group surgery. Main symptoms were pain (71.7 %), hematuria (60.4 %), fever (32.1 %), vomiting (44,3 %), dysuria (49 %) dysfunctional voiding (33.0 %) in all patients.