Term yenidoğan ve süt çocuklarında idrar kalsiyum kreatinin oranının saptanması ve D vitamin alımı ile ilişkisinin araştırılması
- Tez No: 165169
- Danışmanlar: PROF.DR. LALE SEVER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Hiperkalsiüri araştırmasında rastgele idrar örneğinde Uca/Ucr oranından faydalanılmaktadır. Erişkin ve büyük çpcuklarda Uca/Ucr oranı referans değerleri değerleri iyi bilinmekle birlikte süt çocuklarında bu oran az sayıda olgu üzerinde değerlendirilmiştir ve tartışmalıdır. Bu çalışma, sağlıklı term yenidoğan ve değişik aylardaki süt çocuklarında Uca/Ucr normal düzeylerini saptamak, idrarla Ca atılımı ile D vitamini alımı ve serum D vitamin düzeyleri arasında ilişki olup olmadığını araştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 375 olgu (170 kız, 205 erkek) alındı. Bu olgular 6 farklı yaş grubuna (I. grup: 3 gün-1ay, n=34; II. grup: >1-2 ay, n=35; III. grup: >2-4 ay, n=74; IV. grup: >4-6 ay, n=105; V. grup: >6-9 ay, n=69; VI. grup: >9- 12 ay, n=58) bölündü. Araştırmaya alınan olguların yaş ve cinsiyetleri, ailelerinde böbrek taşı-kum dökme öyküsü kaydedildi. D vitamin alımı öyküleri sorgulanarak, kullandıkları birikimsel vitamin D miktarları hesaplandı. Tüm olgularda rastgele idrar örneğinde Uca/Ucr düzeyi ölçüldü. Olguların 210'unda ölçüm tekrarlandı. 6 aydan küçüklerde Uca/Ucr düzeyi 0.8, 6-12 ay arasındakilerde 0.6 ve üzerinde saptanan olgular hiperkalsiürik kabul edilerek üriner sistem ultrasonografileri yapıldı. Ayrıca 4. ay olgulardan rastgele seçilen 50'sinde, idrar Uca/Ucr ölçümü yanı sıra serum Ca, P, ALP, PTH, 25(OH) vitamin D ve 1,25(OH)2D3 düzeyi ölçümü yapıldı. Olgularımızın Uca/Ucr (mg/mg) 50. ve 95. persantil düzeyleri grup l'de 0.30-1.00, grup ll'de 0.33-1.32, grup lll'de 0.37-0.99, grup IV'de 0.27-0.72, grup V'de 0.15-0.60 ve grup Vl'da 0.19-0.55 idi. Uca/Ucr düzeyi 2-4. ay arasında yükselme eğiliminde iken daha sonra düşerek, 6-12 aylar arasında anlamlı olarak değişmemekte idi. Uca/Ucr düzeyleri arasında özellikle 6 aydan küçüklerde geniş bir dağılım gözlendi, yaş ile birlikte farklılığın azaldığı saptandı. Rastgele idrar örneklerinde Uca/Ucr düzeyi ölçümü tekrarlandığında 2 ölçüm arasında %40'lık varyasyon vardı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Calcium to creatinine ratio (UCa/Cr) in a random urine specimen is useful in screening for hypercalciuria. Reference values for the UCa/Cr are well known for older children and adults but data for normal values in infancy are biased because of the small number of subjects. The aims of this study were to set normal values of random UCa/Cr in the various age groups during infancy, to determine the relationship between UCa/Cr and vitamin D supplementation and the serum vitamin D concentration in healthy infants. A total of 375 healthy infants (170 girls and 205 boys) aged between 3 days and 12 months were enrolled in this study. They were divided into six age groups; group I: 3 days-1 month (n=34), group II: >1-2 months (n=35), group III: >2-4 months (n= 74), group IV: >4-6 months (n= 105), group V: >6-9 months (n= 69), group VI: >9-12 months (n= 58). The use of formula and vit-D supplementation and history of renal stones in first and second degree relatives were noted. A random urine specimen from each subject was analyzed for calcium (mg/dl) and creatinine (mg/dl) and UCa/Cr value was calculated. Of 149 subjects, UCa/Cr values were analyzed twice for the presence of any inconsistencies. Infants younger than 6 mo. with a UCa/Cr level above 0.8 and infants older than 6 mo. above 0.6 were screened by ultrasonography. Also 50 participants at age 4 months were chosen by random for the measurement of serum Ca, P, ALP, PTH, 25(OH) vitamin D and1,25(OH)2D3 levels. The Uca/Ucr (mg/mg) values at 50. ve 95. percentiles for the groups were as follows: Group I 0.30-1.00, group II 0.33-1.32, group III 0.37-0.99, group IV 0.27-0.72, group V 0.15-0.60 and group VI 0.19-0.55. These levels reached to maximum levels between the months 2-4 and decreased afterwards. Levels tended to remain the same between the months 6-12. A great variability of Uca/Ucr was demonstraded among subjects under the age of 6 months, when the values of different participants were compared. When Uca/Ucr measurements were repeated a large variation reaching to % 40 occured between the two measurements in the same subject.