Endometriyal patolojilerin değerlendirilmesinde dilatasyon küretaş ve pipelle sonuçlarının karşılaştırılmalı ilişkisi ve dilatasyon küretajın endometriyal kaviteyi örnekleme oranları
  1. Tez No: 165168
  2. Yazar: EVRİM YAVUZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FUAT DEMİRKIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
ÖZET Bu çalışmada, endometriyuma ait patolojileri değerlendirme yöntemlerinin doğruluk oranları irdelemek ve en doğru yöntemi bulmak, ayrıca en önemli yöntem olarak kabul edilmiş olan D&C'ın, tanısal doğruluk oranlarım ofis endometriyum biyopsi yöntemlerinden olan Pipelle ile karşılaştırmak, D&C'm tüm endometriyum yüzeyini örnekleme oranım araştırarak yöntemin güvenilirliğini irdelemek amaçlandı. Bu tez prospektif olarak İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'na 02.01.2004 ile 10.02.2005 tarihleri arasında başvuran hastaların verileri toplanarak oluşturuldu. Çalışma kapsamına anormal uterin kanama şikayeti ile kliniğe başvuran ve herhangi bir nedenle histerektomi yapılan toplam 442 olgu alındı. Olguların 25 8 'inde anormal uterin kanama şikayeti mevcuttu. Hastalara endometriyumun değerlendirilmesi için Pipelle ile endometriyal biyopsi (358 olguya) ve D&C (308 olguya) işlemleri ayrı ayrı veya her ikisi de birlikte (299 olguya) uygulandı. Pipelle ve D&C'm birlikte uygulandığı 299 olgunun karşılaştırmalı sonuçları incelendiğinde, Pipelle ile yetersiz doku elde edilme oram %3 olarak saptandı. Pipelle ile D&C arasındaki histolojik uyum %82 olarak bulundu. Pipelle ile histerektomi sonuçlan arasında ise %65 uyum saptandı. D&C ile histerektomi arasında histolojik uyum %71, yani Pipelle'ye göre daha yüksek olarak bulundu. Her iki yöntemin de, fokal lezyonları tanımadaki duyarlılığı beklenildiği gibi düşüktü. Pipelle için duyarlılık %23, D&C için %37 olarak saptandı. Hem Pipelle hem de D&C, menopoz öncesi hastalarda menopoz sonrası hastalarla karşılaştırıldığında histerektomi sonuçları ile daha yüksek uyum gösterdi. Bu sonuç istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Hem Pipelle hem D&C olgularında,tüm atipi ve hiperplazi vakaları endometriyum 5mm olan grupta saptandı. Endometriyum kalınlığı azaldıkça, fokal lezyonların tanısında her iki yöntemin tanısal doğruluk oranlarının azaldığı izlendi. Çalışmanın bir diğer basamağında D&C örnekleme oranlan irdelendi. Bu amaçla 52 vakaya operasyon masasında önce D&C hemen sonrasında histerektomi yapıldı. Bu olgularda patologlar tarafından endometriyumda küretin geçtiği alanlar belirlendi. Olguların %70'inde endometriyum yüzeyinin %50'sinden fazlasının, %35'inde %75'inden fazlasının, %10'unda ise %25 'inden azım örneklenebilmiş olduğu belirlendi. Sonuç olarak, gerek Pipelle ve gerekse D&C'ın özellikle fokal lezyonları tanımada istenen doğruluk oranlarına erişemediği görülmektedir. Endometriyumu değerlendirmede çoğu zaman en önemli yöntem kabul edilen D&C'ın endometriyuma ait patolojileri tanımada istenen 54
Özet (Çeviri)
doğruluk oranlarına sahip olduğu söylenemez. Ayrıca D&C'ın endometriyumu örnekleme oranlan da bu görüşü doğrular nitelikte sonuç vermiştir. ABSTRACT In this study, we tried to evaluate the accuracy of endometrial sampling methods in the diagnosis of endometrial pathologies, find the most accurate method, to compare the accuracy of D&C which is accepted as the gold standart method with one of the office endometrial sampling method Pipelle, to find out the reliability of D&C, by examining the sampling rates of endometrial cavity D&C. This study is conducted by collecting patients from Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty, between 02.01.2004 and 10.02.2005. A total of 442 patients, who are either presenting with abnormal uterine bleeding or histerectomized for another indication, are included in the study. In the 258 of the patients AUB was the presenting symptom. The endometrial evaluation was done with Pipelle endometrial sampling in 358 patients, by D&C in 358 patients, and in 299 patients both methods were used. Insufficient tissue sampling with Pipelle is found to be %3 percent when compared with the resuts of 299 patients in which both methods were used. Histological similarity between Pipelle and D&C is found to be %82. %65 of pipelle results were confirmed by hysterectomy, %71 of D&C resuts were confirmed by hysterectomy superior to Pipelle. Sensitivity were low for both methods in detecting focal lesions as expected. Sensitivities were %23 and %37 for Pipelle and D&C respectively. For premenopausal patients both methods showed higher correlations with hysterectomy results when compared to postmenopausal patients being statistically significant. All atypia and hyperplasia patients weredetected in patients with endometrial thickness with < 7 mm in both sampling methods. The detection rate of both methods decreased in focal lesions as the endometrial thickness decreased. In an other part of the study, we evaluated the sampling rates of D&C. In 52 patients we performed D&C, in operation room just before the hysterectomy. Pathologists analysed the rate of the area that the curette passed from. In %70 of the patients more than %50 percent of cavity, in %35 of the patients more than %75 of the cavity, and in %10, less than %25 of the cavity is found to be curetted. As a result, both Pipelle and D&C methods can not reach the expected accuracy rates, aspecially in the presence of focal lesions. D&C which is considered as the gold standart method in evaluating the endometrial cavity, can not be accepted as having the expected accuracy rates in detecting endometrial pathologies. And the results from endometrial cavity sampling rates of D&C, also is giving findings that is confirming this opinion. 55