Serum paraoksonaz (pon) aktivitesi ve bununponi polimorfizmi ve serum HDL düzeyi ile ilişkisi
Serum paraoxonase (pon) activity and it's relationship with pon 1 polymorpism and serum HDL level
- Tez No: 165172
 - Danışmanlar: PROF.DR. ASIM ÖREM
 - Tez Türü: Doktora
 - Konular: Biyokimya, Biochemistry
 - Yıl: 2005
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 81
Özet
7. ÖZET Koroner arter hastalığı tüm dünyada oldukça yaygın bir hastalık olup yüksek oranda mortalite ve morbidite etkisine sahiptir. Ateroskleroz kardiyovasküler hastalıkların başlıca sebebidir. Yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), antiaterosklerotik bir lipoprotein olup koroner arter hastalığı insidansı ile güçlü biçimde ters bir ilişki içindedir. Paraoksonaz (EC:3. 1.8.1. arildialkilfosfataz) HDL'nin yapısında bulunan bir enzim olup LDL oksidasyonunu engellediği belirtilmektedir. Paraoksonaz geni (PONİ), 192. pozisyona 3 farklı (QQ, QR, RR) genetik polimorfizm göstermektedir. Çeşitli çalışmalarda PONİ Q192R polimorfizmi ile KAH arasında ilişki olduğuna dair sonuçlar elde edilmiştir. Çalışmamızda paraoksonaz gen polimorfizmi ile PONİ aktivitesi, serum lipid parametreleri ve bunların KAH ile ilişkisinin tespiti amaçlandı. Sağlıklı çalışma grubu (152 erkek, 102 kadın), kontrol grubu (90 erkek, 24 kadın) ve KAH grubu (76 erkek, 25 kadın) olmak üzere üç çalışma grubu oluşturuldu. Bu gruplarda PON aktivitesi, lipid ve lipoprotein parametreleri (TK, TG, HDL-K, LDL,K, Apo Al, Apo B, Lp(a), Apo AI/ApoB) okside LDL antikoru (oLAb) ve PON aktivite/HDL-K tayinleri yapıldı. PONİ Q192R gen polimorfizmi çalışmasında genotiplerin dağılımı ve allel frekansı tespit edildi. Çalışmamızda PON aktivitesi ve PONİ Q192R polimorfizmi ile KAH arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. Bununla beraber literatürlerle uyumlu olarak QQ genotipinin düşük, QR genotipinin yüksek ve RR genotipinin en yüksek aktiviteye sahip olduğu görüldü. Q ve R allel frekansları (sırası ile 0.76, 0.24) Türk toplumunda daha önceden yapılan çalışmalarla paraleldi. Elde edilen veriler doğrultusunda PONİ aktivitesi, Plazma HDL-K ve LDL oksidasyonu arasında doğrudan etki olmadığı, bunların dışında başka faktörlerin de rolü olabileceği kanaatine varıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Seram Paraoxonase (PON1) Activity and Its Relationship with PON1 Polymorphism and Seum HDL-C Levels Coronary artery disease is a common disease and it has high motality and morbidity effect. Atherosclerosis is major cause of cardivasculary diseases. High density lipoprotein (HDL) an anti atherogenic lipoprotein, is strong inverse association with incidance of coronary artery disease. Paraoxonase (PON), (EC: 3.1.8.1) enzyme binds to HDL structure, and suggested that PON prevented low density lipoprotein from oxidation. PON has three different genetic polymorphism (QQ, QR, RR) on the 192. positions. Several studies have suggested that there are relationship between PON1 Q192 R polymorphism and coronary artery disease. It was aimed to investigate PON1 192 gene polymorphism, PON1 activity, antibody against oxidized LDL, serum lipids parameters and their association with coronary artery disease. Our studies groups included total healty group (152 men, 102 women), control group that obtained from total healty group sex and age matched with CAD group ( 90 men, 24 women) and CAD group (76 men, 25 women). The levels of serum TC, TG, HDL-C, LDL-C, Apo AI, Apo B, Lp(a), Apo AI/ApoB, antibody against oxidized LDL (oLAb) and PON activity/HDL-C were determined. We also determined PON1 Q192R genetic polymorphism and Q, R allel frequnecy. It was not find association assay PON activity PON1 Q192R polymorphism and CAD. However, It was found that QQ frequency has low PON activity, QR has more high levels and RR genotyping has highest activity. The allel frequency was 0.76/0.24 (Q/R) and this data same the outher studies on Turkis population. There are multifactorial interaction among plasma HDL-C, PON activity and oLAb levels and all these parameters may play important role on development of CAD.