Glokom patogenezinde retrobulber kan akımının renkli doppler ultrasonografi yöntemi ile değerlendirilmesi
The evaluation of retrobulbar blood flow in the pathogenesis of glaucoma with color doppler imaging
  1. Tez No: 165173
  2. Yazar: İRFAN DURUKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MURAT İRKEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
IV ÖZET Durukan, L, Glokom patogenezinde retrobulber kan akımının renkli doppler ultrasonografî yöntemi ile değerlendirilmesi, Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Göz Hastalıkları, Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Bu çalışmadaki amacımız primer açık açılı glokomu (PAAG), eksfoliasyon sendromu (ES) ve eksfoliatif glokomu (EG) olan olgularda, renkli doppler ultrasonografi (RDU) ile retrobulber kan akım hızlarım ve resistive indekslerini saptayıp normal populasyonla karşılaştırmaktır. Bu doğrultuda Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı'nda PAAG, ES, EG nedeniyle takipte olan hastalar değerlendirildi. 25 PAAG, 25 ES, 25 EG' u olan olgu çalışmaya dahil edildi. Kontrol grubu yaş ve cinsiyet dağılımı benzer sağlıklı 25 kişiden oluşturuldu. Tüm hastalara detaylı bilgi verildikten sonra sistemik ve demografik özellikleri saptanıp, detaylı oftalmolojik muayene yapıldı. Tüm hastaların RDU ile oftalmik arter (OA) ve santral retinal arter (SRA) tepe sistolik hızlan (TSH), diastol sonu hızlan (DSH) ile nasal ve temporal arka kısa siliyer arterlerin (N-T AKSA) ortalama akım hızlan (OAH) ve tüm arterlerin resistive indeksleri (RI) hesaplandı. Gruplar arasında sistemik ve demografik özellikler açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Durukan, İ., The evaluation of retrobulbar blood flow in the pathogenesis of glaucoma with color doppler imaging, Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in Ophthalmology, Ankara, 2005. The main purpose of the study was to evaluate the retrobulbar blood flow and resistive indices in primary open angle glaucoma (POAG), exfoliation syndrome (ES), exfoliation glaucoma (EG) with color doppler imaging (CDI) and compare with the normal participants. Patients with glaucoma and exfoliation syndrome followed-up at the Department of Ophthalmology were included in the study. 25 patients with POAG, 25 patients ES and 25 patients with EG. The 25 control group was formed with patients similar in respect to age and sex. After obtaining informed consent, demographic and systemic features of all patients evaluated in the study and underwent a detailed ophthalmologic examination. All patients ophthalmic artery (OA), central retinal artery (CRA) peak-sistolic (PSV) and end-diastolic velocities (EDV), nasal- temporal posterior ciliary arteries (N-T CA) time average velocities (TAV) and resistive indices (RI) of all vessels were evaluated with CDI. No significant differences were found with systemic and demographic features of the groups.