Göz içi uygulamasında biyometri formüllerinin ameliyat sonrası refraksiyona etkilerinin karşılaştırılması
Comparing the effect to refraction after operation in appling intraooular lens biyometry formulas
  1. Tez No: 165199
  2. Yazar: YILDIRIM BEYAZIT ŞAKALAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. KAAN ÜNLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
8.ÖZET Amaç: SRK/T, SRK II, Binkhorst II ve Holladay 1 formüllerinin katarakt ameliyatı sonrası refraksiyonu doğru tahmin edebilirliğinin değerlendirilmesi Metod ve Materyal: Katarak ekstraksiyonu ve göz içi lens uygulaması yapılan 137 hastanın 137 gözü çalışmaya alındı. Olgular aksiyel uzunluklarına göre 24 mm uzun(n=15) gözler olmak üzere 3 gruba ayrıldı. Olguların ameliyat öncesi keratometri, aksiyel uzunluk ölçümü yapılarak 4 formüle göre göz içi lens gücü hesaplamaları yapıldı. Olguların ameliyat sonrası 3. ayda refraksiyonları stabil hale geldikten sonra refraktif ölçümleri yapıldı. Operasyon sonrası refraksiyon hataları gerçek refraktif hata ve mutlak refraktif hata olarak hesaplandı. Bulgular: Grup 1 için SRK/T, SRK II, Binkhorst II ve Holladay 1 formülleri karşılaştırıldığında ortalama mutlak refraktif hata değerleri sırasıyla 1.14±0.68, 1.12±0.67, 1.27±0.74, 1.18±0.70 ve tüm formüller için ortalama 1.18±0.69 olup dört formül arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.93). Grup 2 için yukarıdaki sıralama ile ortalama mutlak refraktif hata değerleri 0.86±0.80, 0.81±0.79, 0.94±0.93, 0.92±0.85 ve dört formül ortalaması 0.88±0.84 olup formüller arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p=0.71). Grup 3 için dört formülün ortalama mutlak refraktif hata değerleri aynı sıra ile 1.17±1.11, 1.11± 1.08, 1.42±1.05, 1.31Ü.0 ve dört formül ortalamasında 1.25± 1.06 olup formüller arasında mutlak refraktif hata açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı. Olguların tamamına bakıldığında 0.5 dioptriden küçük mutlak refraktif hata yüzdeleri SRK/T, SRK II, Binkhorst II ve Holladay 1 formüllerine göre sırası ile %33, %39, %31, %30 idi. 1.0 D'den küçük mutlak refraktif hata yüzdeleri aynı sıra 49ile %69, %69, %60, %64 bulundu. 2.0 D'den küçük mutlak refraktif hata yüzdeleri ise formüllere göre yukarıda belirttiğimiz sıra ile %91, %88, %87, %90 olarak bulundu. Sonuç: SRK/T, SRK II, Binkhorst II, Holladay 1 göz içi lens gücü hesaplama formülleri arasında kısa, normal ve uzun aksiyel uzunluğa sahip gözlerde ve tüm gözlerde operasyon sonrası refraksiyonu doğru tahmin bakımından anlamlı farklılık olmadığı saptandı. 50
Özet (Çeviri)
SUMMARY Purpose: The evaluation of correctly estimating the formulas of SRK/T, SRK II, Binkhorst II and Holladay following refraction of cataract operation. Material and Methods: The 137 eyes of 137 patients carefully studied which cataract extractions and intraocular lens was implanted. The cases were divided into 3 groups according their axial length as < 22 mm short(n=17), 22-24 mm normal(n=105) and >24mm long(n=15) eyes. Before operation the axial length and keratometry measurement was made and according to the 4 formulas intraocular lens calculation was made. After the operation in the 3rd month the refractions on cases became stable and refractive measures was made. The refraction error after the operation were calculated as real refractive error and absolute error. Results: For group 1 when SRK/T, SRK II, Binkhorst II and Holladay formulas compared, the average absolute refractive error values are respectively 1.14±0.68, 1.12±0.67, 1.27±0.74, 1.18±0.70 and for all formulas the average is 1.18±0.69, but between the 4 formulas statistically significant difference was not determined(p=0.93). For group 2 significant difference was not determined between the order above and average absolute refractive error values 0.86±0.80, 0.8Ü0.79, 0.94±0.93, 0.92±0.85 and the average of 4 formulas is 0.88±0.84 and statistically significant difference was not determined(p=0.71). For grup 3 the average absolute refractive error values of the 4 formulas are in the same order as 1.17±1.11, 1.11±1.08, 1.42±1.05, 1.31±1.0 and the average of the 4 formulas is 1.25Ü.06 and between the formulas for absolute refractive error, statistically significant difference was not determined. 51When we look at the complete cases, the percentages of absolute refractive error less than 0.5 diopty according to the formulas of SRK/T, SRK II, Binkhorst II and Holladay were respectively %33, %39, %31, %30. The absolute refractive error percentages less than 1.0 dioptry were found respectively as %69, %69, %60, %64. The absolute refractive error percentages less than 2.0 dioptry according to the formulas as in the same order above were %91, %88, %87 and %90. Conclusion: Between the formulas of SRK/T, SRK II, Binkhorst II, Holladay which are used to calculate the intraocular lens stregth, for short, normal and long axial eyes and for all eyes to estimate the refraction correctly after operation there is not significant difference. 52