İkinci ürün soya tarımında bazı büyüme düzenleyicilerinin verim ve önemli tarımsal özelliklere etkilerinin saptanması üzerinde araştırmalar
  1. Tez No: 16521
  2. Yazar: NECMİ İŞLER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
-VI- ÖZ Çukurova Bölgesinde 2. ürün koşularında 1989-90 yılları arasında AP240, P9292, A3127, S4240 ve Mitchell 410 çeşitlerine beş farklı bitki büyüme düzenleyicileri (Kontrol, Pix, Cytozyme, GA3 ve TIBA ) kullanılarak verim ve verimi oluşturan bazı karekterler incelenmiştir. Çeşitlere göre dekara tohum verimleri 243.48-340.88 kg arasında değişim göstermiştir. 1989 yılında en yüksek verim AP240 çeşidinde (293.95 kg/da) alınırken, 1990 yılında S4240 çeşidinde (340.83 kg/da) saptanmıştır. Buna karşın en düşük tohum verimi her iki yıldada Mitchell 410 çeşidinde (253.20 ve 243.48 kg/da) bulunmuştur, ikinci ürün şartlarında IV. olgunlaşma grubundaki S4240 çeşidi 2 yıllık ortalamalara göre en iyi sonucu vermiştir. Denemede kullanılan bitki büyüme düzenleyicileri dekara tohum verimi bakımından farklılık göstermiştir. Dekara en yüksek tohum verimi her iki yıldada Çytozyme Crop Phis uygulaması ile elde edilmiştir (282.55 ve 316.20 kg/da). En düşük verim ise 1989 yılında GA3 (264.44 kg/da), 1990 yılında TIBA (282.02 kg/da) uygulanmasından elde edilmiştir. 1990 yılında yılında çeşit x bitki büyüme düzenleyicisi interaksiyonu önemli bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
-VII- ABSRACT This research was carried out in order to determine the effects of five different plant growth regulators (Pix, Cjytozyme, GA3, Cortrol and 2,3,5-Triiodebenzoic acid) on yield and some characteristics related to the yield of the soybean varieties AP240, P9292, A3 127, S4240 and Mitchell 410 which are double-cropped in Çukurova region in 1989 and i990. Seed yield changed from 243.48 kg/da to 340.88 kg/da with respect to varieties. The highest seed yield was observed in AP240 variety (293.95 kg/da) in 1989, in S4240 variety (340.83 kg/da) in 1990, whereas the lowest seed yield was observed in Mitchell 410 (263.20-243.48 kg/da) in both years. Under second crop conditions S4240 variety belonging to IV maturity group gave the best result according to the mean values for two years. Plant growth regulators used in the trial varied the seed yield. The highest seed yield was obtained with Cytozyme Crop Phis application (282.56 and 316.20 kg/da) in both years. The lowest seed yield was obtained in GA3 applied plots (264.44 kg/da) in 1989, in TIBA applied plots (282.02 kg/da) in 1990. The variety x plant growth regulator interaction was significant in 1990.