Nonreplikatif HBV taşıyıcılarında kronik HBV infeksiyonlu hastalarda ve doğal bağışıklığı olanlarda serum neopterin düzeylerinin araştırılması
Investigation that the serum neopterin levels in nonreplikative HBV cariers, the patients infected chronic HBV and naturel immunized persons
  1. Tez No: 165223
  2. Yazar: İBAK GÖNEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP AKÇAM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Nonreplikatif HBV taşıyıcılarında, kronik HBV infeksiyonlu hastalarda ve doğal bağışıklığı olanlarda serum neopterin düzeylerinin araştırılması. Neopterin, guanozintrifosfattan köken alan bir pyrazino-pirimidin bileşiğidir. Neopterin deriveleri insan monosit, makrofaj ve dentritik hücrelerinde interferon-y stimülasyonu sonucunda üretilirler. Neopterim kimyasal yapısı nedeniyle pteridinler sınıfına aittir. Vücut sıvılarında neopterin düzeylerinin ölçümü hücresel aracılı immun sistem olarak adlandırılan, immun sistemin bir parçasını değerlendirmemizi sağlar. Yükselmiş neopterin konsantrasyonları hücresel aracılı immun sistem aktivasyonunun olduğu, çeşitli infeksiyon hastalıkları, otoimmün hastalıklar, koroner arter hastalığı, malignensiler, allograft reddi, kardiyak ve renal yetmezlik gibi bazı klinik durumlarda tanısal ve prognostik bir kriter olarak kullanılabilir. Bu çalışmada nonreplikatif (sağlıklı) HBV taşıyıcılarında, kronik HBV infeksiyonlu hastalarda, ve HBV ye karşı doğal bağışıklığı olanlarda serum neopterin düzeyleri araştırıldı. Çalışmaya 20 nonreplikatif HBV taşıyıcısı (grup 1), 20 kronik HBV infeksiyonlu hasta (grup 2), 20 HBV ye karşı doğal bağışıklığı olan kişi (grup 3) ve kontrol grubu olarak 20 sağlıklı kişi (grup 4) alındı. Serum neopterin düzeyleri ortalaması, grup 1 de 7,44±3,44 nmol/l, grup 2 de 18,58±12,19 nmol/l, grup 3 de 7,51 ±10, 18 nmol/l, grup 4 de 5,71±2,92 nmol/l olarak bulundu. Grup 1 ile 4 ve grup 3 ile 4 arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Investigation that the serum neopterin levels in nonreplikative HBV cariers.the patients infected chronic HBV and naturel immunized persons. Neopterin is a pyrazino-pyrimidine compound, which originate, from guanosine triphosphate. Its derivatives are produced by human monocyte, macrophages and dentritic cells upon stimulations with interferon-y. Due to its chemical structure, neopterin belongs to the class of pteridines. Measurement of neopterin concentrations in human body fluids allows insight into a spesific aspect of immunity, namely, the cell mediated immun response. The increased concentrations of neopterin in body fluids were used as diagnostic and prognostic criterion for cell mediated immunity in some clinical conditions such as infections, autoimmun diseases, coronary artery disease, malignencies, allograft rejection, renal and cardiac failure. In this study, we investigated of serum neopterin levels in nonreplicative HBV carriers, patients with chronic HBV infection and naturel immunized patients against to HBV. 20 persons with nonreplikative (healthy) HBV carriers (group 1), 20 patients with chronic HBV infections (group 2), 20 persons with naturel immunized against to HBV (group 3) and 20 20 healthy volunteers (group 4) had included to study. Serum neopterin levels were 7,44±3,44 nmol/l in group 1, 18,58±12,19 nmol/l in group 2, 7,51 ±10, 18 nmol/l in group 3, 5,71 ±2,92 nmol/l in group 4. The difference between group 1 and group 4, group 3 and group 4 was not statistically significant (p>0,05).