Sivas Verem Savaş Dispanseri tarafından 1998-1999 öğretim yılında yapılan okul taramalarında tüberkülin cilt testi (TCT) pozitif bulunan çocukların akıbeti
The result of the children who have PPD(+) in the scanning of the schools in 1998-1999 education year in Sivas by Tuberculosis Dispensary
  1. Tez No: 165242
  2. Yazar: HAYRULLAH GÖLEN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEFA LEVENT ÖZŞAHİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
IV ÖZET Tarihin bilinen en eski hastalıklarından biri olan tüberküloz, günümüzde hem ülkemiz hem de gelişmiş ve gelişmekte olan tüm dünya ülkeleri için önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Sivas il merkezinde 1998-1999 öğretim yılında Verem Savaş Dispanseri tarafından 31 ilköğretim okulu 1. sınıflarda yapılan taramalarda, tüberkülin cilt testi (+) bulunan çocukların 5 yıl sonraki akıbetini incelemeyi amaçladık. Hedeflenen toplam 2593 çocuğun 2473'üne (%95.4) tüberkülin cilt testi yapılmıştı. Sonuçlan değerlendirilen çocuk sayısı 2450 (%93) idi. Yaşlan 6-9 arasında değişen bu çocukların 147' sinde tüberkülin cilt testi (+) bulundu ve çalışmaya alındı. Kontrol grubu olarak 147 tüberkülin cilt testi (-) çocuk alındı. Ulaşılamayan çocuk sayısı tüberkülin cilt testi (+) grupta daha fazla idi (p0.05). iki bin dört yılında, tüberkülin cilt testi (+) çocukların ortalama vücut ağırlığı ve yaş ortalaması tüberkülin cilt testi (-) gruptan daha fazla idi (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY v Tuberculosis is one of the oldest disease of the known history which continues as the most important health problem for our country and all developed or developing countries in the world. We aimed to determine the result of the children who have Purified Protein Derivate(PPD) (+) in the scanning of the primary school students of 31 primary schools in 1998-1999 education year in Sivas by tuberculosis dispensary. Purified Protein Derivate was made to 2473 (95.4 %) children of the total 2593 children. The number of the children who have been evaluated with PPD results was 2450 (93 %). It was found that 147 children of these children who have the aged 6-9 years were PPD (+) and included the study. One hundred fourty seven children who have PPD (-) was included as control group. The number of the children who have not been reached was much more in PPD (+) group (p0.05). The mean body weight and age of the PPD (+) children were much more than PPD (-) group in 2004 (p0.05).