Yağlı karaciğerde glukoz ve insülin metabolizması
Glucose and insulin metabolism in fatty liver
- Tez No: 165246
- Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF BAĞRIAÇIK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
ÖZET Kronik karaciğer hastalıklarında glukoz ve insülin metabolizmasındaki değişiklikler yoğun biçimde araştırılmıştır. Ancak, herhangi bir etyolojik neden saptanmayan pür karaciğer yağlanmasında glukoz ve insülin metabolizmasını araştıran bir çalışma mevcut değildir. Biz bu çalışmada idiyopatik karaciğer yağlanmasında glukoz ve insülin metabolizmasını intravenöz glukoz tolerans testi (İVGTT) ile araştırdık. Tanısı karaciğer biyopsisi ile konulmuş karaciğer yağlanması olan 10 hastaya ve sağlıklı 8 kişiye bazal kan numuneleri alınımını takiben 0.3 gr/Rg-vücut ağırlığı dekstroz % 50, dekstrozun sudaki solüsyonu halinde 1 dakika içinde İV yolla verildi. Irıfuzyon bitimini takibeden 1,3,5,10,20,30,40,50 ve 60. dakikalarda kan numuneleri alındı ve serumları ayrılarak glukoz ve insülin tayini yapıldı. Serum glukoz düzeyi glukoz oksidaz yöntemiyle (1), serum Immun-reaktif insülin (IRI) düzeyi Radyoimmuntest, (Radioimmunoassay, RIA) yöntemiyle (2) ölçüldü. Karaciğer yağlanması olan hastalarda İVGTT'nde 1,5,10,20,30,40,50 ve 60. dakikalarda ortalama serum glukoz değeri, sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu. Buna karşılık karaciğer yağlanması olan hastalardaki total insülin cevabı da sağlıklı kontrollere kıyasla anlamlı olarak yüksekti. Karaciğer yağlanması olan hastalarda 30,40,50 ve 60. dakikalarda serum insülin düzeyleri, kontrollere kıyasla, anlamlı olarak yüksek bulundu. Seltzer'in insülinojenik indeksi [serum insülin (U/ml)/serum glikoz (mg/dl)] hesaplandığında hastalardaki bazal indeks, ve 40, 50 ve 60. dakikalardaki indeks kontrollere kıyasla anlamlı olarak yüksek bulundu. Sonuçta karaciğer yağlanması kişilerde siroz bulunmasa da glukoz ve insülin metabolizmasının bozulduğu anlaşılmaktadır. İVGTT'ni takiben karaciğer yağlanması olan hastalarda serum glukoz düzeylerindeki yükselmenin sağlıklı kişilere kıyasla anlamlı olarak 26yüksek olması her ne kadar bu hastalarda glukoz ütilizasyonunda bir bozukluk olduğunu düşündürüyorsa da, bazal ve İV yüklemeyi izleyen 40. dakika ve sonrasında Seltzer' in insulinojenik indeksinin hastalarda sağlıklılara kıyasla anlamlı olarak artmış bulunması bu hastalarda mutlak insülin düzeyinde de bir artış olduğunu ortaya koymaktadır. Bu, aynı zamanda, pür karaciğer yağlanmasında karaciğerde insülin degradasyonundaki bir bozukluğun veya pankreasdan insülin sekresyonunda bir artışın işareti olabilir. 27
Özet (Çeviri)
SUMMARY Alterations in glucose and insulin metabolism in liver cirrhosis was widely investigated in recent years. Yet, there has been no study about the glucose and insulin metabolism in pure fatty liver. In this study, we investigated the latter subject by means of intravenous glucose tolerance test (IVGTT) IVGTT, by administration of 0.3 gr/Kg-body weight dextrose as 50 % Dextrose in water in 1 minute was performed on 10 patients with biopsy-proved fatty liver and 8 healthy subjects. Blood samples were obtained in basal state and after 1st, 3th, 5th, 10th, 20th, 30th, 40th, 50th, 60th minutes after completion of dextrose administration. Glucose and insulin measurements were performed on sera by methods of glucose oxidase (1) and radioimmunoassay (RIA) (2) respectively. Serum glucose levels were significantly elevated in the patients at 1st, 5th, 10th, 30th, 40th, 50th, 60th, minutes. In addition total insulin response was significantly higher in the patients in comparison to controls. Insulin levels were significantly elevated in patients at 30th, 40th, 50th, and 60th minutes. The differences in insulin response in the first 30 minutes were not significant. Seltzer's insulinogenic index (serum insulin [U/ml] serum glucose [mg/dl] was also significantly elevated in patients at basal state and 40th, 50th, and 60th minutes after IV glucose administration. It was concluded that glucose and insulin metabolism is impraired in patients with fatty liver without cirrhosis. Significant elevation in glucose levels may indicate impairment of glucose utilization in these patients. However, elevation of Seltzer's index in basal state as well as at and after 40th minutes may indicate absolute increase in insulin levels in circulation. This may be a result of impairment of insulin degradation in liver in the patients with fatty liver without cirrhosis as well as increase of insulin secretion from the pancreas. 28