Sağlık çalışanlarında mesleki alerjiler ve astım
Occupational allergy and asthma in healthcare workers
  1. Tez No: 165250
  2. Yazar: BAŞAK SUBAŞI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT TUTLUOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
54 ÖZET Sağlık çalışanlarında bazı alerjik ve iritan maddelerle temas sonucu üst ve alt solunum yolları, göz ve deride çeşitli alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilmektedir. Lateks, gluteraldehit, formaldehit ve laboratuvar hayvanlarına karşı gelişen alerji sağlık çalışanlarında sorunlara yol açabilmektedir. Bu alerjenler arasında lateks en çok probleme yol açan allerjen olarak dikkati çekmektedir. Lateks alerjisi kendini hafif derecede iritan kontakt dermatitten, egzema, ürtiker, rinit, konjunktivit, astım, hatta ciddi anaflaksiye ve ölüme kadar gidebilen değişik klinik tablolar olarak gösterebilmekte ve şüphe edilmediği zaman bazen tanınması çok güç olabilmektedir. Bu araştırmada, İÜ Cerrahpaşa Tıp Fakültesi çalışanları arasında, eldiven kullananlarda lateks duyarlılığını saptamak amacıyla hastanemizde çalışan 2650 kişi arasından randomize olarak seçilen 281 (%10) kişi ile yüz yüze görüşülerek anket formu dolduruldu. Anket formunu yanıtlayanlar test yapılmak üzere kliniğimize çağrıldı. Ancak 116 (%41) kişi kliniğimize başvurdu. Bu kişilere solunum fonksiyon testi, lateks ve aeroalerjenleri içeren deri prick testi yapıldı ve semptomatik olan 76 kişide serum lateks spesifik IgE düzeylerine bakıldı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi. Ankete katılan hastane çalışanlarının yaş ortalaması 31,91+7,1 idi. Bu kişilerin %58' i cerrahi branşlarda, %31' i dahili branşlarda, %11' i ise temel bilimlerde çalışmaktaydı. Ankete katılan kişilerin %38' inde rinit, %31' inde eldiven giyme ile ilişkili deri semptomları, %29' unda konjunktivit, %16' sında öksürük, %10' unda nefes darlığı, %9' unda hırıltılı solunum, %4' ünde astım öyküsü ve %3' ünde yiyecek alerjisine ait semptomlar saptandı. Kişilerde, en sık görülen deri semptomu ellerde kaşıntı (%27) idi.
Özet (Çeviri)
57 SUMMARY In health professionals, some allergic reactions in upper and lower airways, eyes and skin may occur during exposure to allergic and irritant materials. Allergy to latex, gluteraldehite, formaldehite and laboratory animals may cause health problems in health workers. Among these allergens latex is the most problematic one. Latex allegy may show itself as self limiting contact dermatitis, urticaria, rhinitis, conjunctivitis, asthma to severe anaphylaxis and if not suspected it may even cause death. In this study, among 2650 people working in IU Cerrahpaşa Medical Faculty, 281 (%10) subjetcs using latex gloves were chosen randomly for an interview to fill a questionnare to asses latex allergy. The ones filling questionnare were called to our clinic for detailed examination but only 116 (%41) responded. To these subjects respiratory function tests, skin prick tests involving latex and aeroallergens were done and 76 symptomatic subject were additionally tested for serum IgE levels. The mean age of hospital workers was 31,91 ±7,1 year. 58%of them was working in surgical departments, 31% in general medicine departments and 11% in basic science departments. In subjects filling the questionnare 38% had rhinitis, 31% had skin symptoms related to latex glove use, 29% had conjonctivitis, 16% had cough, 10% had dyspnea, 4% had asthma and 3% had symptoms related to food allergy. The most prominent skin symptom was itching on the hand (27%).