Sefepim, sefpirom ve seftazidimin amikasin ve siprofloksasin ile kombinasyonlarının Pseudomonas aeruginosa suşlarına karşı in vitro etkilerinin araştırılması
In vitro activities of cefepime, cefpirome and ceftazidime in combination with amikacin and ciprofloxacin against Pseudomonas aeruginosa
- Tez No: 165252
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLTEN ÖTÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
ÖZET Pseudomonas aeruginosa özellikle immün sistemi baskılanmış, kanser, kistik fibroz, yanık ve travmatik yara bulunan hastalarda yüksek oranda mortaliteyle sonuçlanabilen önemli bir hastane enfeksiyonu etkeni olma özelliğini sürdürmektedir. Bu hastalarda P. aeruginosa enfeksiyonları genellikle hızla geliştiğinden, başarılı sonuçlar ancak etkili bir antibiyotik tedavisi zamanında uygulandığı taktirde elde edilmektedir. Bu nedenle çalışmamızda sefepim, sefpirom ve seftazidimin tek başına ve amikasin ve siprofloksasin ile kombinasyonlarının P. aeruginosa suşlanna karşı in vitro etkileri araştırılmıştır. Kan kültürlerinden izole edilen 25 P. aeruginosa susuna karşı bu antibiyo tiklerin minimum inhibitor konsantrasyonları (MİK) mikrodilüsyon yöntemiyle araştırılmış, MİK değerleri esas alındığında, suşlardan % 95'inin amikasine, % 77'sinin sefepime, % 68'inin sefpiroma, % 59'unun seftazidime ve % 46'smın siprofloksasine duyarlı veya orta duyarlı olduğu saptanmıştır. Bu antibiyotiklerin amikasin ve siprofloksasin ile kombinasyonlarının oluşturduğu in vitro etkiler, 15 P. aeruginosa susuna karşı time kill curve yöntemiyle araştırılmıştır. Çalışmamızda amikasin içeren kombinasyonların siprofloksasin içerenlere göre daha yüksek oranda sinerjist etkili olduğu görülmüştür. Amikasin ile oluşturulan kombinasyonlarda sinerjist etkinin en fazla seftazidim (% 93.3) içerenlerde görüldüğü saptanmıştır. Denediğimiz antibiyotik kombinasyonlarının arasında bakterisidal etki en fazla sefpirom içeren kombinasyonlarda görülmüştür. Kombinasyonların hiçbiriyle anta gonist etki saptanmamıştır. Sonuç olarak; bulgularımızın ciddi P. aeruginosa enfeksiyon larının tedavisinde antibiyotikler tek başlarına yetersiz kaldığında, 75uygun antibiyotik kombinasyonlarının seçiminde yol gösterici olacağı düşüncesindeyiz. 76
Özet (Çeviri)
SUMMARY In vitro activities of cefepime, cefpirome and ceftazidime in combination with amikacin and ciprofloxacin aganist Pseudomonas aeruginosa. Pseudomonas aeruginosa continues to be a major nosocomial pathogen which is a leading cause of mortality, particularly among patients with immunosuppresion, malignancy, cystic fibrosis, burns and traumatic wounds. Since P. aeruginosa infections often progress rapidly in these patients, optimal results can only be achieved when timely administration of an effective antimicrobial therapy is ensured. With this purpose the in vitro activities of cefepime, cefpirome and ceftazidime alone and in combination with amikacin and ciprofloxacin were assessed in clinical isolates of P. aeruginosa. The minimum inhibitory concentrations (MIC) of these antibiotics were determined by microbroth dilution technique against 25 P. aeruginosa strains. According to the MIC values, 95 % of the strains have been found to be susceptible or intermediate susceptible to amikacin, 77 % to cefepime, 68 % to cefpirome, 59 % to ceftadizime and 46 % to ciprofloxacin. In vitro activities of the combinations of these antibiotics with amikacin and ciprofloxacin against 15 P. aeruginosa strains have been studied by time kill curve method. Combinations with amikacin have been found more synergistic than those where ciprofloxacin was involved. When amikacin combined with cefepime, cefpirome and ceftazidime synergistic interactions were observed most frequent with ceftazidime (93.3 %). The combinations with highest bactericidal interactions were the ones where cefpirome was involved. No antagonism was observed with any combination. 77Consequently, the findings of this study may play useful role in selecting the appropriate combinations when a single agent is inadequate to treat the infections caused by P. aeruginosa. 78