Parkinsonlu hastalarda egzersizin solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisi
Effects of exercise on pulmonary functions and quality of life in patients with parkinson's disease
- Tez No: 165258
- Danışmanlar: PROF.DR. AYŞE YALIMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
ÖZET Parkinson'lu Hastalarda Egzersizin Solunum Fonksiyonları ve Yaşam Kalitesine Etkisi Bu çalışmada Parkinson'lu hastalarda egzersizin solunum fonksiyonları ve yaşam kalitesi üzerine etkisini incelemek ve egzersizlerin fizyoterapist gözetiminde ya da evde hastanın kendisi tarafından yapılması arasında fark olup olmadığım saptamak amaçlanmıştır. Tek kör, prospektif, randomize planlanan 10 haftalık çalışmaya, etik kurul onayı ile Hoehn&Yahr I-III arasında 30 İdiyopatik Parkinson'lu hasta alındı. 15 Hasta (yaş ortalaması, 66,46 ± 12,87 yıl) fizyoterapist gözetimindeki gruba (çalışma grubu), 15 hasta (yaş ortalaması, 61,33 ± 9,58 yıl) egzersizleri kendileri uygulayan gruba (kontrol grubu) randomizasyonla seçildiler. Hastaların solunum fonksiyonları solunum fonksiyon testleri (SFT), göğüs ekspansiyonu (GE), enduranslan 6 dakika yürüme testi (6DYT), hastalık durumları“Unified Parkinson's Disease Rating Scale”(UPDRS), emosyonel durumları“Beck Depression Inventory”(BDI), yaşam kaliteleri“Parkinson's Disease Quality of Life Questionnaire”(PDQLQ)“Nottingham Health Profile”(NHP),“Medical Outcome Study Short Form-36”(SF-36), fonksiyonel durumları Functional Independence Measure“ (FİM) ile başlangıçta ve çalışmanın 10. haftasında değerlendirildi. Fizyoterapist değerlendirmelere kördü.. ”Independent Sample t-test“ ve ”Matın Whitney U“ testi grupların benzerliğini görmek, ”Wilcoxon Signed Ranks“ testi tedavi öncesi sonrası sonuçları karşılaştırmak, ”Mann Whitney U" testi başlangıç ve tedavi sonrası değerleri arasındaki farkı gruplararasında karşılaştırmak için kullanıldı. Gruplarda SFT'de iyileşme görülmedi (p>0,05). Pulmoner bozukluğu olan ve olmayan hastalar değerlendirildiğinde, bozukluğu olanların SFT'lerinde iyileşme gözlendi (p0,05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY Effect of Exercise on Pulmonary Functions and Quality of Life in Patients with Parkinson's Disease By this study it is intended to examine the effect of exercise on pulmonary functions and quality of life in patients with Parkinson's disease and determine whether there is a difference between a physiotherapist-supervised program in a rehabilitation unit and a self-supervised home exercise program by patients. 30 idiopathic Parkinsonian patients with Hoehn&Yahr Stages I-III were recruited to this single-blinded, prospective, randomized study for 10- weeks exercise program by approval of ethics committee. Fifteen physiotherapist-supervised (study group) patients (mean age, 66,46 ± 12,87 years) and fifteen self-supervised (control group) subjects (mean age, 61,33 ± 9,58 years) were selected randomly. Pulmonary state of the patients was evaluated by pulmonary function tests (PFT), chest expansion (CE) endurance was evaluated by 6 minute walk test (6MWT), disease state evaluated by Unified Parkinson's Disease Rating Scale (UPDRS), emotional state was evaluated by Beck Depression Inventory (BDI), quality of life was evaluated by Parkinson's Disease Quality of Life Questionnaire (PDQLQ), Nottingham Health Profile (NHP), Medical Outcome Short Form-36 (SF-36), and functional activities was evaluated by Functional Independence Measure (FIM) at the baseline and at the lO.th weeks of the study. The physiotherapist was blinded to the evaluation of the patients.“Independent Sample t-test”and“Mann Whitney U”tests were used to see whether the groups were similar.“Wilcoxon Signed Ranks”test was used to compare before-after treatment results, and“Mann Whitney U”test was used to evaluate the changes gained in the measurements between groups from baseline to 10 weeks. There was no improvements in PFT for both of the groups (p>0,05). Patients with pulmonary disorder showed an improvement in PFT (p0,05).