Parkinson hastalığında solunum egzersizlerinin solunum fonksiyonlarına etkisi
The effect of respiratory exercises on pulmonary functions in Parkinson's disease
- Tez No: 108371
- Danışmanlar: PROF.DR. SEMA UMUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 4716
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dab Hareket Bozuklukları polikliniğine gelen ve idiyopatik PH tanısı almış 19 hastada fizik tedavi ve rehabilitasyon programına ek olarak verilen solunum egzersizlerinin solunum fonksiyonları üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Hoehn and Yahr skalasına göre II., III. ve IV. evrelerde bulunan hastaların başka herhangi bir hastalığı olmamasına dikkat edildi. Çalışma boyunca medikal tedavilerinde değişiklik yapılmayan hastalar 4 hafta sonunda tekrar değerlendirildiler. Yaş ortalaması 63,37±11,26 yıl, hastalık süresi 6,17±4,21 yıl olan bu hastalara fizyoterapiye ek olarak solunum egzersizleri verilmiş ve 4 haftalık çalışma sonunda göğüs çevre ölçümleri (cm), 9 metre mesafeyi gidiş-dönüş (sn), 10 basamak çıkma-inme süresi (sn), arter kan gaz ölçümü ve solunum fonksiyon testleri tekrar edilmişti. Eğitim öncesi değerlerle karşılaştınldığmda; 9 metre mesafeyi gidiş-dönüş, 10 basamak çıkma-inme süresi anlamlı derecede düşmüştür. Göğüs çevre ölçümlerinden; aksular bölge nötral-inspirasyon ve inspirasyon- ekspirasyon, epigastrik bölge nötral-inspirasyon ve inspirasyon-ekspirasyon ve subkostal bölge nötral-ekspirasyon ve inspirasyon-ekspirasyon arası farklarda anlamlı artma görülmüştür. Buna karşılık arter kan gazı ölçümlerinde ve solunum fonksiyon parametrelerinde istatistiksel olarak anlamlı değişiklik yoktur. Parkinson hastalarında uygulanan solunum egzersizlerinin; solunum fonksiyon parametrelerinde istatistiksel açıdan anlamlı bir değişimi gözlenmezken hastaların günlük yaşam aktivitelerini etkileyen hareketlerde düzelme yaptığı, egzersiz kapasitesini arttırdığı saptanmıştır. 41 «SSS-* «^
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of respiratory exercises in addition to physical therapy and rehabilitation program on pulmonary function in 19 patients with idiopathic PD selected among PD patients who has been following in the Movement Disorders Unit, Istanbul University, Cerrahpaşa Medical School of the department of Neurology have been studied. The patients were at stage II., HI. and IV. according to Hoehn & Yahr scale and none of them had any other disease. During the study there was no change in the medical treatment of the patients and they have been evaluated at the beginning and after 4 weeks training time period. The mean age of the patients was 63,37 ± 1 1,26 years and the duration of the disease was 6,17+ 4,21 years. These patients had respiratory exercises in addition to physical therapy and rehabilitation and after 4 weeks chest wall measurements (cm), round trip time of 9 meter distance (sn), time of going up and down 10 steps (sn), artery blood gases and pulmonary function test parameters were reevaluated. Round trip time of 9 meter distance, time of going up and down 10 steps were significantly decreased in comparison to the results obtained before the training. Chest wall measurements were made at three different levels consisting of axillary, epigastric and subcostal regions. At each level values for maximal inspiration, maximal expiration and neutral were obtained. There was a significant increase of the values of the following chest wall measurements; between neutral- inspiration and inspiration-expiration values measured at axillary level, neutral-inspiration and inspiration-expiration at epigastric level, neutral- expiration and inspiration-expiration at subcostal level. However, there was no significiant difference between the values of arterial blood gases and pulmonary function tests. Respiratory exercises applied in PD patients improved significantly the activities of daily living which were not accompanied by any significant change in the parameters of pulmonary function. 42