Polatlı ilçesi tarımsal yayım ve uygulamalı araştırma projesi uygulamasında eğitim ve ziyaret sistemi üzerine bir araştırma
A Reseacrh on the implementation of training and visit system in agricultural extension and applied research project in Polatlı district
- Tez No: 16526
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HASAN TATLIDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi POLATLI İLÇESİ TARIMSAL YAYIM VE UYGULAMALI ARAŞTIRMA PROJESİ UYGULAMASINDA EĞİTİM VE ZİYARET SİSTEMİ ÖZERİNE BİR ARAŞTIRMA Nihal ÇETİNKAYA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Ekonomisi Anabilim Dala Danışman: Doç.Dr. Hasan TATLIDÎL 1991, Sayfa: 239 Öüri: Doç.Dr. Hasan TATLIDİL Prof.Dr. Cemal TALUÖ Prof. Dr. Duran TARAKLI Bu araştırmada Tarımsal Yayım ve Uygulamalı Araştır ma Projesi uygulamasında eğitim ve ziyaret sisteminin Polatlı ilçesindeki işleyişi incelenmiştir. Araştırmanın verileri seçilmiş çiftçilerin tümüyle (31) diğer çiftçi ler arasından tabakalı örneklemeyle seçilen çiftçilerle (62) ve Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü'nde görevli teknik elemanlarla 1990 Ocak-Şubat aylarında yapılan anketlerle toplanmıştır. Araştırmada seçilmiş çiftçiler önderlik iş levinde etkili olduğu varsayılan özelliklere göre incelen miş ve ortak nitelikleri ortaya konmuştur. Teknik eleman lar ise tarımsal yayım çalışmalarında etkili olduğu var sayılan özelliklere göre incelenmiş ve yürüttükleri ta rımsal yayım çalışmaları ele alınmıştır. Eğitim ve ziya ret sistemine dayalı yayım çalışmalarının etkinliği konu sunda toplanan veriler, sistemin yapısından gelen sınır lılıklar ve uygulamadaki bazı eksikliklerin projenin ta rımsal yayım çalışmalarındaki başarısını olumsuz yönde etkilediğini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Tarımsal Yayım ve Uygulamalı Araştırma Projesi, eğitim ve ziyaret sistemi, seçilmiş çiftçiler, yayım elemanları.
Özet (Çeviri)
iv ABSTRACT Masters Thesis A RESEARCH ON THE IMPLEMENTATION OF TRAINING AND VISIT SYSTEM IN AGRICULTURAL EXTENSION AND APPLIED RESEARCH PROJECT IN POLATLI DISTRICT Nihal ÇETÎNKAYA Ankara University Graduate School of Natural end Applied Sciences Department of Agricultural Economics Supervisor: Assoc.Prof.Dr. Hasan TATLIDÎL 1991, Page: 239 3ury: Assoc. Prof.Dr. Hasan TATLIDÎL Prof. Dr. Cemal TALUĞ" Prof.Dr. Duran TARAKLI In this Besearch the implementation of training and visit system is analysed within the Agricultural Extension and Applied Research Project in Polatlı District. The research data was collected during âanuary-February 1990 from all contact farmers (31), the other farmers (62) were selected by stratified sampling method among the original population and extension staffs of Agriculture Directorate in Polatlı District were interviewed. In this study the contact farmers were studied regarding to their attributes which were considered as effective factors in leadership functions and thus their common characteristics were determined. The extension staffs are studied according to their assumed attributes which are efficient in the working process of agricultural extension The efficiency of agricultural extension work implemented on the basis of training and visit system within the region. The research findings have shown that limitations that are coming from the structure of system and some deficiencies in the implementation; it influenced the success of agricultural extension work negatively in the project area. KEY WORDS: Agricultural Extension and Applied Research Project, Training and visit system, contact farmers, extension staffs.