Soya bitkisinin gelişimi üzerine farklı dönemlerdeki su stresininin farklı tekstürlü topraklardaki etkisi
Effect of water stress on soybean at various growing stages in different texture soils
- Tez No: 16527
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 31
Özet
Bu araştırmada farklı bünyeli topraklarda yetişen soya fasulyesine, gelişmesinin farklı dönemlerinden itibaren uygulanan su stresinin etkilerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Bunun için serada killi-tınlı ve kumlu tınlı bünyeye sahip topraklarda yetişen soya bitkisine sınırlı sulama uygulanmıştır. Sınırlı sulama için büyüme dönemleri; a) bitki boyunu 8-10 cm"ye ulaştığında (VI), b) çiçeklenmenin başlangıcı (R4), c) bakla döneminin başlangıcı (R6) ve tohum dönemi başlangıcı (R8) dir. Kontrol ve strese bırakılmamış grupların toprakları, yarayışlı suyun % 60'ı oranında nemlendirilmiştir. Diğer gruplara, yarayışlı su % 15 seviyesine düşene kadar hiç su verilmemiş, sonra terleme ile kaybolan su hergün saksılara ilave edilmiş ve bu su seviyesi deneme sonuna kadar korunmuştur. Su stresinin VI döneminden itibaren uygulanmasıyla bitki gelişimi ve boyu, terleme ile kaybolan su miktarı, verim, kuru madde üretimi, bakla sayısı ve kök gelişmesi önemli derecede azalmıştır (P < 0.001).
Özet (Çeviri)
In this research, it was attempted to determine the effects of water stress on soybeans grown on soils different texture in various growth stages. For this purpose, limited irrigation was applied on soybean growing in clay-loam and sandy-loam soils under greenhouse conditions. The growth stages for limited irrigation were; a) when the seedlings reached the height of 8-10 cm (VI), b) early flowering (R4), c) early pod- filling (R6), and d) seeding (R8). Soils of the control and the treatments which were not under stress were moistened up to the level of 60 percent of available water. On the other hand the soils of the other groups were not irrigated until the level of available water reduced to 15 percent, then transpired water were added to the pots everyday and those levels of water were maintained until the end of the experiment.