Yan çapraz kapanışın düzeltilmesinde kullanılan bileşik palatal ark apareyi, nikel titanyum genişletme apareyi ve Hyrax apareylerinin dişsel ve iskeletsel etkilerinin karşılaştırılması
Comparison od skeletal and dental effects of compound palatal arch, nickel titanium expander and Hyrax appliances used for the correction of bilateral crossbite
- Tez No: 165262
- Danışmanlar: PROF.DR. MELEK YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
48 farklarını elimine etmek amacıyla, hastanın damağına raphe palatina media'nın hemen yanına rehber tel yapıştırılmıştır. Tedavi sonunda oluşabilecek dişsel ve iskeletsel etkileri belirlemek amacıyla; lateral sefalometrik ve posteroanterior radyografilerde sefalometrik ölçümler, ortodontik modellerde ölçümler ve sutura palatina media'da bir açılma olup olmadığım belirlemek ve varsa açılma miktarını hesaplamak amacıyla oklüzal radyografilerde imge işleme yöntemi kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen önemli sonuçlar şunlardır: ? Bileşik palatal ark apareyi ve nikel titanyum genişletme apareyi, dişsel etkinin yanısıra iskeletsel etki de yaratabilmektedir. ? Standardize edilmiş oklüzal radyografiler üzerinde yapılan ölçümler sonucunda; her üç apareyin de sutura palatina media'yı açtığı belirlenmiştir. Açılma miktarının gruplar arasında karşılaştırılmasında önemli bir fark bulunmamaktadır. ? Sutura palatina media'daki açılmanın, nikel titanyum genişletme ve Hyrax apareyleri gruplarında istatistiksel olarak daha önemli düzeyde olduğu bulunmuştur. ? Üst çene genişletmesi yapıldığında, sutura palatina media'nın açılma miktarı, imge işleme yöntemiyle hesaplanabilir. Bu sayede, yapılan araştırmalarda oluşturulan hasta gruplarında bilimsel ve objektif bir yöntemle bu parametreyle ilgili istatistiksel veriler elde edilebilir.48 farklarını elimine etmek amacıyla, hastanın damağına raphe palatina media'nın hemen yanına rehber tel yapıştırılmıştır. Tedavi sonunda oluşabilecek dişsel ve iskeletsel etkileri belirlemek amacıyla; lateral sefalometrik ve posteroanterior radyografilerde sefalometrik ölçümler, ortodontik modellerde ölçümler ve sutura palatina media'da bir açılma olup olmadığım belirlemek ve varsa açılma miktarını hesaplamak amacıyla oklüzal radyografilerde imge işleme yöntemi kullanılarak ölçümler yapılmıştır. Bu çalışmada elde edilen önemli sonuçlar şunlardır: ? Bileşik palatal ark apareyi ve nikel titanyum genişletme apareyi, dişsel etkinin yanısıra iskeletsel etki de yaratabilmektedir. ? Standardize edilmiş oklüzal radyografiler üzerinde yapılan ölçümler sonucunda; her üç apareyin de sutura palatina media'yı açtığı belirlenmiştir. Açılma miktarının gruplar arasında karşılaştırılmasında önemli bir fark bulunmamaktadır. ? Sutura palatina media'daki açılmanın, nikel titanyum genişletme ve Hyrax apareyleri gruplarında istatistiksel olarak daha önemli düzeyde olduğu bulunmuştur. ? Üst çene genişletmesi yapıldığında, sutura palatina media'nın açılma miktarı, imge işleme yöntemiyle hesaplanabilir. Bu sayede, yapılan araştırmalarda oluşturulan hasta gruplarında bilimsel ve objektif bir yöntemle bu parametreyle ilgili istatistiksel veriler elde edilebilir.
Özet (Çeviri)
49 SUMMARY COMPARISON OF SKELETAL AND DENTAL EFFECTS OF COMPOUND PALATAL ARCH, NICKEL TITANIUM EXPANDER AND HYRAX APPLIANCES USED FOR THE CORRECTION OF BILATERAL CROSSBITE The purpose of this study is to compare the skeletal and dental effects of Compound Palatal Arch (CPA), Nickel titanium expander (NPE2) and Hyrax appliances which are used for the correction of bilateral crossbite. 24 patients who had bilateral crossbite were selected for the study. Patients were divided into three groups. The first group, CPA (mean age 1 1.42 ± 2.08 years) consisted of 4 girls and 4 boys, the second group, NPE2 (mean age 1 1.58±1.83 years) consisted of 5 girls and 4 boys and the third group Hyrax (mean age 1 1.67 ± 2.67 years) consisted of 5 girls and 2 boys. Hyrax appliance is modified by excluding the upper first premolar bands. Instead, inner arms which contact to the palatal surfaces of the premolars are made in order to achieve similar effects with the other appliances. The expansion is continued until the lingual cusps of the upper first molars contact with the inner surfaces of buccal cusps of the lower first molars. Before and after the expansion; occlusal, lateral cephalometric, posteroanterior radiographs and dental casts are taken. The amount of the opening at the midpalatal suture is measured on the standardized occlusal radiographs with the“image processing”technique. The main results of this study are: ? Compound palatal arch and nickel titanium expander created skeletal effects besides the dental effects.50 The measurements on the standardized occlusal radiographs showed statistically significant opening of the midpalatal suture at all of the groups. Between the groups there is no significancy however the amount of the opening is more with nickel titanium expander and the Hyrax appliances. After the expansion of the upper jaw, the amount of opening at the midpalatal suture can be calculated with the image processing technique. This can provide objective results and statistical findings about the opening at the midpalatal suture.