Minivida destekli ve konvansiyonel maksiller ekspansiyon uygulamalarının nazomaksiller etkilerinin karşılaştırmalı olarak bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi
Evaluation of craniofacial effects of mini-implant supported maxillary expansion and conventional bonded maxillary expansion with computed tomography
  1. Tez No: 316701
  2. Yazar: GİZEM ALTUĞ TÜRKYILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA ARMAN ÖZÇIRPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Maksillanın transversal yöndeki darlığı, kraniofasiyal bölgedeki iskeletsel problemlerin en yaygın olanıdır. Özellikle daha geniş ve estetik gülüşler elde etmek için çekimsiz tedaviye yönelinmesiyle beraber maksiller ekspansiyon, ark boyunun genişletilmesi ve mevcut çapraşıklığın hafifletilmesi için oldukça popüler bir tedavi alternatifi haline gelmiştir. Bunun yanı sıra konvansiyonel maksiller ekspansiyon apareyleri çevre dokularda ve dişlerde istenmeyen yan etkiler oluşturmaktadır. İskeletsel ankraj sistemleri bu yan etkilerin en aza indirilmesi amaçlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı minivida destekli maksiller ekspansiyon apareyi (MIDME) ve konvansiyonel bonded maksiller ekspansiyon apareyi (KBME) ile yapılan hızlı maksiller genişletmenin kraniyofasiyal yapılardaki etkilerini karşılaştırmalı olarak bilgisayarlı tomografi (BT) ile incelemektir.Bu prospektif randomize klinik çalışmaya posterior çapraz kapanışı olan ve maksiller genişletmeye ihtiyacı olan, büyüme ve gelişim dönemindeki 30 hasta dahil edilmiştir. 1. gruba (12,66±1,89 ortalama yaşa sahip, 11 kız, 4 erkek) MIDME apareyi, 2. gruba (13,29±0,98 ortalama yaşa sahip, 5 kız, 10 erkek) KBME apareyi uygulanmıştır. 1. gruptaki hastalara 1,6 mm çapında ve 8 mm uzunluğunda toplam 4 adet minivida (Tomas, Dentaurum, Germany) sağ ve sol tarafta önde kaninler hizasında, arkada 2. premolar ve 1. molar dişlerin kökleri arasına denk gelecek şekilde, dişlerin uzun akslarına 60-70? açıyla yerleştirilmiştir. 2. gruptaki hastalara KBME apareyi uygulanmıştır. Genişletme öncesi (T0) ve 6 ay sonrasında (T1) fotoğraf, model ve BT görüntüleri alınmıştır. Alınan BT görüntülerinden doğrusal, açısal ve hacimsel ölçümler Dolphin 11,5 programı yardımıyla yapılmıştır. İstatistiksel veriler SPSS 11,5 programına girilmiştir. T1 ve T2 değerleri arasındaki farklar gruplar arası Mann Whitney U testi ile grup içi Wilcoxon Signed Rank testi ile ölçülmüştür.Yapılan çalışmanın sonucunda 1. gruptaki overbite değerindeki azalma 2.gruba göre daha azdır. Ancak bu fark istatistiksel olarak anlamsızdır.
Özet (Çeviri)
Maxillary deficiency is a common problem in orthodontic patients and is usually accompanied by bilateral or unilateral posterior crossbite, narrow nasal cavity and crowding. Rapid maxillary expansion is one of the techniques most frequently used for the correction of maxillary atresia. The aim of this study were investigated mini-implant supported maxillary expansion and conventional maxillary expansion appliances effect with three dimensional computed tomography30 patients (16 female, 14 male, mean age; 13.03 years) with the indication of maxillary expansion due to bilateral or unilateral posterior cross-bite were included in this prospective, randomized study. Patients were divided into two groups and in the first group (11 female, 4 male, mean age: 12.66±1.89 years) was applied mini-implant supported maxillary expansion appliance (MISME), the second group (5 females, 10 males, mean age: 13.29±0.98 years) was applied conventional bonded maxillary expansion appliance. In the first group, subsequent to placement of 4 mini-implants (1.6 mm in diameter and 8 mm in length, Tomas, Dentaurum, Germany) in the palatal region, an acrylic expansion device was bonded on the screws. Photograph, dental cast and computed tomographic (CT) scan was obtained before treatment (T0) and after 6-months from the end of maxillary expansion (T1), with the cross-sectional tomogram (Siemens Sensation 16 Dedector Multislice CT, Germany). All CT data were transferred to a computer; using Dolphin 11.5 software. Nasal cavity volume and maxillary area changes were evaluated at T0 and T1. Statistical analyses were performed using SPSS 11.5 program. The difference between the measurements at T0 and T1 were undertaken with a Wilcoxon Signed Rank Test and between the groups were assessed with Mann Whitney U Test.The decrease in overbite value was less in the first group but no statistically significant difference was observed between the groups.