Kolo-rektal kanserli olgularda, genetik ve epigenetik değişikliklerin araştırılması
Analysis of aberrant hypermethylation and microsatellite instabilite in colo-rectal cancer patient
- Tez No: 165266
- Danışmanlar: PROF.DR. UĞUR ÖZBEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
ÖZET 'Kolo-Rektal Kanserli Olgularda, Genetik ve Epignetik Değişikliklerin Araştırılması' başlıklı tez çalışmamızda son yıllarda yoğun bir şekilde kanser gelişiminde rol alabileceği düşünülen metilasyonu 6 farklı tümör baskılayıcı gen bölgesinde (APC, hMLHl, DAPKinaz, pl5, pl6 ve p73) ve üç farklı lokus (c-Kit, MSH2, APC) için mikrosatellit karasızlığı araştırıldı. Hipermetilasyon tümör gelişiminin çok erken aşamalarında oluştuğu için tümör gelişiminde hassas bir marker olarak kullanılabileceği gibi genlerin promoterlarındaki metilasyon değişiklikleri tümör davranışının tahmini açısından da bir marker olarak kullanılabilir. Kolorektal kanserlerden korunma yöntemleri patogenezisi anlamaktan geçmektedir. Çevresel faktörlerin etkisini araştırmış çok fazla sayıda epidemiyolojik çalışma bulunmaktadır. Çok basamaklı bir ilerleme gösteren kolorektal kanserlerin, tümör gelişiminde çevre-genetik ilişkisi hakkında çok az bilgi bulunmaktadır. Çalışmaların büyük çoğunluğu, belli toplumlarda yapılmakta ve topluma özgü bilgiler sağlayabilmektedir. Bu çalışmada Türk toplumunda ilk kez kolorektal kanserlerde, epigenetik değişiklikleri araştırdık. 76 olguya ait parafin bloklardan elde edilen DNA' lar kullanılarak 6 farklı tümör baskılayıcı gen bölgesinde metilasyon durumu ve üç farklı lokus için mikrosatellit karasızlığı araştırıldı. 6 farklı tümör baskılayıcı gen bölgesinde metilasyon durumu, 3 gen bölgesindeki mikrosatellit karasızlığı sonuçlan ile karşılaştırarak, tümörün histolojik ve patolojik özellikleri ile ilişkisi ve diğer toplumlardan farkı sorgulandı. En fazla metilasyon pl6 geninde gözlenirken, en az p73 geninde metilasyon belirlendi. P16 metilasyonu kadın hasta örneklerinde istatistiksel olarak anlamlı bir biçimde sık gözlendi. APC metilasyonuna diğer toplumlara göre daha sık rastlandı. hMLHl metilasyonu mikrosatellit kararsızlığı arasında, batı toplumlarına benzer sonuçlar elde edildi. P73 metilasyonu tümörün sol kolona yerleşimi ile ilişkili bulunması yam sıra mikrosatellit karasızlığı ile de oldukça ilişkili bulundu. 104
Özet (Çeviri)
SUMMARY Recently, several reports have suggested that aberrant methylation of CGIs may play an important role in cancer development. However, there is little integrated information on aberrant CGI methylation in cancer at multiple loci, probably because of the lack of a method to detect methylation in a large number of samples. Furthermore, it has been shown that cultured cell lines have a high degree of CGI methylation but it was not known to what extent this reflects methylation in primary cancers. Aberrant methylation of promoter region CpG islands is associated with transcriptional inactivation of tumor-suppressor genes in neoplasia. The causes and global patterns of CpG methylation in human cancers remain poorly defined. In addition, aberrant methylation of CpG has been associated with the MSI phenotype in colorectal cancer as well as specific carcinogen exposures. To understand global patterns of CpG island methylation in colorectal cancer, we have used Methylation specific -PCR technique to examine 6 differentially methylated tumor-suppressor genes and we analysed 3 Microsatellite loci for MSI. We perform these analyses on 76 sporadic kolorectal cancer samples from their parafin embeded tissue block. This was the first known study for the extend of aberrant methylation in Turkey. We compare the result of methylation and MSI with the available proporties of patients reports. We couldn't observe any relation in between methylation profiles of gene with each other. While hMLHl methylation was similar with available publication report, APC methylation was common then the other population for Turkish patient. PI 6 was the most commenest methylated loci among the 6 of them and it seems storongly related with female patients. p73 was releated with left colorectal cancer and additionally it was related with the MSI. 105