Gastrointestinal adenokarsinomaları ile bazı dna onarım genleri arasındaki ilişkinin araştırılması
The investigation of the association between gastrointestinal adenocarcinomas and some dna repair genes
  1. Tez No: 225762
  2. Yazar: AYŞE BAŞAK ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ESAT KARAKAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Endojen ve eksojen kaynaklardan spontan koşullarda açığa çıkan mutajenler, DNA hasarı meydana getirerek mide ve kolorektal kanser gelişiminde rol oynar. Oksidan-antioksidan dengenin, karsinogenezisin başlaması ve gelişmesinde önemli olduğu düşünülmektedir. Ancak, majör bir antioksidan molekül olan serum albümini, nitrik oksitle birlikte oksidatif stresin mutajenik etkilerini önlemeye çalışır. Helikobakter pilori de (H. pilori), inflamatuvar hücrelerden reaktif oksijen radikallerinin salınımına neden olarak karsinogenezise katkıda bulunmaktadır. DNA da meydana gelen oksidatif hasar 8-hidroksi guanin glikozilaz-1 (OGG1), Kseroderma pigmentozum C ve D (XPC, XPD) gibi enzimlerle onarılır.Bu çalışmanın amacı, gastrik ve kolorektal kanser gelişimine OGG1 Ser326Cys, XPC Lys939Gln ve XPD Lys751Gln onarım enzim polimorfizmlerinin, oksidatif stresin ve H. pilori seropozitifliğinin katkılarını araştırmaktır.Bu çalışmaya ön koşulları sağlayan 106 mide ve 110 kolorektal kanserli hasta ile benzer özellikte, fakat herhangi bir malignensisi bulunmayan 116 gönüllü katıldı. Enzim polimorfizmleri PCR-RFLP, H. pilori IgG serolojisi ELISA ile tayin edildi. Total antioksidan kapasite (TAS), serum nitrik oksit ve albümin konsantrasyonları ölçüldü.Mide ve kolorektal kanserler ile enzim polimorfizmleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilemedi. TAS düzeylerinin bütün olgularda oksidatif stresin belirlenmesinde tek faktör olmadığı görüldü. Ancak, her iki kanserli olgu grubunda da albümin konsantrasyonlarında önemli azalma bulundu. XPC Lys939Gln heterozigot ve homozigot mutant genotipleri olan mide kanserli olguların nitrik oksit düzeylerinde anlamlı azalma gözlendi. H. pilori seropozitif olgularda kolorektal kanser riskinin arttığı saptandı. Bu veriler, gastrik ve kolorektal kanser gelişiminde, çevresel ve genetik faktörlerin karmaşık bir etkileşim içinde olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Mutagens, spontaneously released by endogenous and exogenous sources may contribute to development of gastric and colorectal cancers. The oxidant-antioxidant balance is thought to be important in the initiation and promotion of cancer. Major antioxidant molecule serum albumin; in combination with nitric oxide make the effort to prevent the mutagenicity of oxidative stress. Helicobacter pylori (H pylori) may share carcinogenic effect by stimulating the release of reactive oxygen species from the inflammatory cells. The repairing enzymes 8-hydroxy guanine glycosylase-1 (OGG1), Kseroderma pigmentozum C and D (XPC, XPD) restore the eventual oxidative damages in DNA. The aim of this study was to investigate the contribution of OGG1 Ser326Cys, XPC Lys939Gln and XPD Lys751Gln polymorphisms, oxidative stress and H pylori seropositivity to gastric and colorectal carcinogenesis.All eligible, 106 gastric and 110 colorectal carcinoma patients and 116 cancer-free subjects were enrolled in this study. The enzyme polymorphisms were detected by PCR-RFLP. ELISA was done for H pylori IgG serology. Also total antioxidant capacity (TAS), serum nitric oxide and albumin concentrations were measured.The enzymes polymorphisms did not associated with gastric and colorectal cancers. TAS was not a unifying factor determining oxidative stress in all cases, thus, albumin concentrations significantly decreased in cancerous patients. A significant decrease was observed in nitric oxide levels of gastric cancer patients having XPC Lys/Gln and Gln/Gln genotypes. A significant increase in risk of colorectal cancer was found in H pylori seropositive cases. These results highlighted a complex interplay between genetic and environmental factors in the genesis of gastric and colorectal cancers.