Temporomandibular rahatsızlıklarda fizik tedavi yöntemleri
Physical therapy for temporomandibular disorders
  1. Tez No: 165269
  2. Yazar: ÖZLEM ÜNAL ACAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER KUTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
5. ÖZET Temporomandibular Rahatsızlıklar (TMR); temporomandibular eklem bölgesinde, çiğneme kaslarında veya her ikisinde ağrı; mandibular hareketlerde kısıtlılık ve eklem sesleriyle karakterize rahatsızlıkları tanımlayan terimdir. TMR, çok çeşitli ve multifaktöriyel olduğu için TMR' ı ilgilendiren tek bir etyolojik faktör bulunmamaktadır. Duygusal stresler, travma, yapısal bozukluklar gibi etkenler, çiğneme sistremindeki komponentler arasındaki dengeyi etkileyebilmektedir. Bu nedenle TMR' in teşhis ve tedavisi multidisiplinerdir. Tedavi, öncelikle hastalığın nedenine yönelik olmalıdır. Bir çok çalışma, fizik tedavinin TMR' m belirti ve semptomlarını ortadan kaldırdığını belirtmektedir. Fizik tedavi uygulamaları; elektriksel uyarı, soğuk ve sıcak uygulamaları, akupunktur, lazer, masaj, egzersiz ve enjeksiyon teknikleri gibi teknik ve ajanları içermektedir. Bu teknikler konservatif ve invazif olmayan tekniklerdir. Fizik tedavi yöntemlerinin birbirleriyle kombinasyon halinde kullanılması, tedavinin etkinliğini arttırmaktadır. Günümüze kadar yapılan çalışmalar, TMR belirti ve semtomlarının azaltılmasında ya da ortadan kaldırılmasında fizik tedavinin tek başına kullanılabilecek etkili bir yöntem olduğunu desteklemektedir. 46
Özet (Çeviri)
PHYSICAL THERAPY FOR TEMPOROMANDIBULAR DISORDERS 6. SUMMARY Temporomandibular Disorderds (TMD); is the term which defines dysfunctions, characterized by pain in the region of the temporomandibular joint, masticatory musclers or both; limitations in the mandibular movements and joint noises. Because TMD's are diverse and often multifactorial, a single etiology that concerns TMD does not exist. Many factors, like emotional stresses, trauma, structural disorders can affect the dynamic balance between the components of the masticatory system. Thus, both diagnosis and treatment of TMD are mutidisciplinary. Treatment should be directed primarily toward the cause of the disease. Many studies indicate that physical therapy can eliminate signs and symptoms in TMD. Physical therapy application of TMD include a wide variety of techniques and agents such as electrical stimulation, hot & cold application, acupuncture, laser, massage, exercises and injection techniques. These therapies are conservative and noninvasive. To combine physical therapy modalities each other, makes the management more effective. For nowadays, studies support that physical therapy can be used alone to decrease or eliminate the signs and symptoms in TMD. 47