Atatürk Tarım İşletmesi (Yalova) arazilerinin toprak ve su koruma açısından kullanım planlaması
Land use planning for soil and water conservation of Atatürk State Farm (Yalova)
- Tez No: 16528
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA R. CANGA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Ziraat, Agriculture
 - Yıl: 1991
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Sayfa Sayısı: 71
Özet
ii ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ATATÜRK TARIM İŞLETMESİ (YALOVA) ARAZİLERİNİN TOPRAK VE SU KORUMA AÇISINDAN KULLANIM PLANLAMASI MÜCAHİT KARAOĞLU ANKARA ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ TOPRAK ANA BİLİM DALI Danışman : Doç. Dr. Mustafa R.ÇANGA 1991, Sayfa: 71 Jüri : Doç. Dr. Mustafa R.ÇANGA Doç. Dr.Mustafa Y.KILINÇ Yr d. Doç. Dr.Mahmut YÜKSEL Atatürk Tarxm İşletmesi (Yalova) topraklarının çeşitli özelliklerinden yararlanılarak herbir toprak serisinin erozyon duyarlılığı faktörleri bulunmuş, mevcut erozyon tipi ve yayılımı belirlenmiş, işletme eğim haritası çıkartılmış, eğimli parseller için Universal Toprak Kayıpları Eşitliği (ÜSLE) çözülmüş ve kesme dayanıklılığı testleri ile eğimli arazilerdeki kayma riski belirlenmiştir. Sonuç olarak, arazideki erozyon yerlerini, tipini ve erozyon ile ilgili diğer görünümleri gösteren erozyon haritası hazırlanmıştır ve toprak ve su koruma açısından uygun arazi kullanımları belirlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER : Erozyon duyarlılığı, kesme dayanıklılığı, USLE denklemi, eğim ve erozyon haritası, erozyon etüdü.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT Masters Thesis LAND USE PLANNING FOR SOIL AND WATER CONSERVATION OF ATATÜRK STATE FARM (YALOVA) MÜCAHİT KARAOĞLU ANKARA UNIVERSITY GRADUATE SCHOOL OF NATURAL AND APPLIED SCIENCES DEPARTMENT OF SOIL SCIENCE SUPERVISOR : Assoc. Prof.Dr. Mustafa R.ÇANGA 1991, Page: 71 Jury : Assoc. Prof.Dr. Mustafa R.ÇANGA Assoc. Prof.Dr. Mustafa Y.KILINÇ Ass£. Prof.Dr. Mahmut YÜKSEL Attempts were made, using different soil properties to determine erodibility of each soil series of Atatürk State Farm and the risk of shear sliding with the measurements of shear strength in the area and to obtain slope map, and Universal Soil Loss Equation (USLE) was solved for the sloping lands. The erosion map which includes the regions and types of erosion and the features related to erosion was prepared and convenient land use planning was determined from a soil and water conservational point of view. KEY WORDS : Erosion susceptibility, shear strength, the slope and erosion map, erosion survey, USLE equation.