Ankara yöresinde sportif ve gösteri amaçlı yetiştirilen atlarda Babesia caballi (nuttall, 1910) ve Babesia equi (laveran, 1901)'nin yayılışının polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile araştırılması
An evaluation of polymerase chain reaction (PCR) for detection of Babesia caballi (nuttall, 1910) and Babesia equi (laveran, 1901) in show and sports horses in Ankara region
  1. Tez No: 165288
  2. Yazar: ZEYNEP GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZAFER KARAER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
51 ÖZET Ankara Yöresinde Sportif Ve Gösteri Amaçlı Yetiştirilen Atlarda Babesia caballi (Nuttall, 1910) ve Babesia equi (Laveran, 1901)' nin Yayılışının Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PZR) İle Araştırılması. Bu çalışma 2004 yılında Ankara yöresinde sportif ve gösteri amaçlı yetiştirilen atlardan toplanan kanlarda Babesia caballi ve Babesia equi' nin Polimeraz Zincir Reaksiyonu ve mikroskobik muayene ile karşılaştırmalı tanısı amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla Ankara' da özel kulüp ve resmi kurumlarda sportif ve gösteri amaçlı yetiştirilen atların bulunduğu merkezlere gidilerek; rastgele seçilen toplam 200 attan PZR' da kullanılmak üzere kene mevsimi ve kene mevsimi öncesi (ve/veya sonrası) kan alınmıştır. Aynı atlardan tekniğine uygun olarak ince kan frotisi hazırlanarak, Giemsa ile boyanmış ve Babesia spp. yönünden incelenmiştir. Ayrıca bu merkezlerde bulunan atların kene yönünden kontrolleri de yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
52 SUMMARY An Evaluation of Polymerase Chain Reaction (PCR) for detection of Babesia caballi (Nuttall, 1910) and Babesia equi (Laveran, 1901) in show and sports horses in Ankara Region. The aim of this study was to comperative diagnosis of Babesia equi, Babesia caballi by microscopy and PCR in horse blood specimens collected from Ankara region in 2004. The blood specimens were collected from randomly selected 200 show and sports horses in Ankara region in tick season and before the tick season (or/and after the tick season) in order to be used at PCR. At the same time, Giemsa stained peripheral blood smears were examined for the presence of Babesia parasites and also horse were examined for the presence of ticks. Of the 200 horse blood samples analyzed, 3%, 10% (B.caballi %3; B.equi %7) were found to be positive by microscopy and PCR, respectively.