Akut nefes darlığı ile acil servise başvuran hastalarda brain natriuretic peptid (BNP) düzeyinin yeni ekokardiyografik parametreler ve ilişkisi
Relation of brain natriuretic peptid (BNP) with newer echocardiographic parameters in patients admitted to emergency services with acute dyspnea
  1. Tez No: 165300
  2. Yazar: EVVAH KARAKILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. LALE TOKGÖZOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
IV ÖZET Karakılıç E., Akut nefes darlığı ile acil servise başvuran hastalarda Brain Natriuretic Peptid (BNP) düzeyinin yeni ekokardiyografik parametrelerle ilişkisi. Hacettepe Üniversitesi Acil Tıp Uzmanlık Tezi. Ankara, 2005. Akut nefes darlığı ile acil servise başvuran ve kronik hava yolu obstrüksiyonu olan hastalarda kalp yetersizliğini tanımak bazen güç olabilir. Bu hastaların hemen tanısının konulması ve ayırıcı tanısının doğru yapılması önemlidir. Daha önceden BNP düzeyi ile konvansiyonel Ekokardiyografik bulguların karşılaştıran çalışmalar yapılmıştır. Ancak son yıllarda tanımlanan yeni ekokardiyografik parametreler konvansiyonel ekokardiyografik bulgulardan daha önce bozulmaktadır. Bu çalışma kalp yetersizliği olan hastalarda ilk kez yeni kullanıma giren ekokardiyografik parametreler olan Pulsed Wave doku Doppler görüntüleme, strain ve strain hızı ile BNP düzeyinin ilişkisini belirlemede ve tanı koydurucu değerini araştırmak için planlandı. Çalışmaya Framingham kriterlerine göre kalp yetersizliği bulguları olan yaşlan 51 ila 97 arasındaki (ortalama 74,1 ± 10,7) 34 gönüllü hasta (18 kadın) alındı. Hastalardan BNP düzeyi için kan alınıp ilk 24 saat içerisinde Kardiyoloji Anabilim dalı tarafından konvansiyonel ekokardiyografik, Doppler, doku Doppler, ve renkli doku Doppler ekokardiyografik ölçümler yapıldı.
Özet (Çeviri)
VI ABSRACT Karakılıç E., Relation of Brain Natriuretic Peptid (BNP) with newer echocardiographic parameters in patients admitted to emergency services with acute dyspnea. Hacettepe University Emergency Medicine Thesis, Ankara, 2005. It is sometimes difficult to recognize cardiac failure in patients with chronic airway obstruction who are seen in the emergency service with acute dyspnea. It is important to diagnose these patients without delay, and to make an accurate differential diagnosis. Studies have been performed previously comparing BNP levels with conventional echocardiographic findings. However, the newer echocardiographic parameter, defined in the recent years, detects myocardial dysfunction earlier than conventional echocardiographic techniques. This study was designed to determine the relation of newer echocardiographic such as, tissue Doppler imaging, strain and strain rate, has recently been put to use in patients with cardiac failure and BNP levels. 34 patients (18 female), who had signs of cardiac failure according to Framingham criteria, ages between 51 and 97 (mean 74,1 ± 10,7), were included in the study. Blood samples were collected from the patients for BNP levels, and conventional echocardiographic, Doppler, tissue Doppler, and color tissue Doppler studies were performed in the Cardiology Department within the first 24 hours.