Akut böbrek yetmezliği tanısı alan hastalarda diyaliz ihtiyacının belirlenmesinde Brain Natriüretik Peptidin (BNP) rolü
Role of Brain Natriuretic Peptide (BNP) to determine the necessity of dialysis in patients who are diagnosed acute renal failure
- Tez No: 661749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERSİN AKSAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Giriş ve Amaç Akut böbrek yetmezliği (ABY) tanısı alan hastalarda diyaliz ihtiyacını belirlemede biyokimyasal belirteçlerin rolü yeterince çalışma konusu yapılmamıştır. Çalışmamızda serum kreatinin değeri 2.5 mg/dl ve üzerinde olan ABY hastalarında artmış serum BNP düzeylerinin diyaliz ihtiyacını öngörmede kullanılabilirliğini araştırdık. Gereç ve Yöntem Öykü, fizik muayene ve tetkik sonuçlarına göre akut böbrek yetmezliği tanısı konulan ve serum kreatinin değeri 2,5 mg/dl ve üzerinde olan erişkinler çalışmaya alındı. Hastaların demografik bilgileri (yaş, cinsiyet), acil servise başvuru anındaki vital bulguları, başvuru şikayetleri, fizik muayene bulguları, hastaya yapılan tetkikler, görüntüleme yöntemleri, komorbid hastalıkları kaydedildi. Hastalar başvurduktan hemen sonra herhangi bir tedaviye başlanılmadan serum BNP düzeyi için venöz kan örneği alındı. Tüm ABY vakaları prerenal, renal, postrenal ve bilinmeyen olarak sınıflandırıldı. Olgular, diyaliz ihtiyacı açısından nefroloji uzmanı tarafından değerlendirildi. Nefroloji uzmanı, diyaliz kararını verirken sBNP düzeyinden habersizdi. Bulgular Diyalize alınan hastaların ortalama sBNP düzeyini 646.6±731.9 pg/ml, diyalize alınmayan hastaların ortalama sBNP düzeyini 446.2±723.9 pg/ml saptadık (p=0.141).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim of Study There are no enough studies for the role of biochemical markers to determine the necessity of dialysis in patients who are diagnosed acute renal failure (ARF). We studied if high plasma BNP levels are useful to suggest necessity of dialysis in ARF patients who have plasma creatinin level greater than 2,5 mg/dl. Data and Methodology Adults who were diagnosed ARF with plasma creatinin levels equal or greater than 2,5 mg/dl according to history, physical examination and laboratory results were involved in the study. Demographic informations (age, gender), vital signs at the moment of arriving emergency department, complaints, physical examination findings, laboratory and imaging studies, comorbide illnesses were recorded. Before beginning any treatment, venous blood sample was taken for plasma BNP level. The whole of ARF cases were classified as prerenal, renal, postrenal and unknown etiology. Cases were evaluated by nephrologist for necessity of dialysis. Nephrologist were blinded to plasma BNP level while making the desicion. Results We found that plasma BNP levels of patients who have dialysis were 646.6±731.9 pg/ml and do not have dialysis were 446.2±723.9 pg/ml (p=0.141).