Multiple myelomalı hastalarda kemik tutulumunun belirlenmesinde kemik rezorbsiyon belirteçlerinin rolü
The value of bone resorption markers in the diagnosis of bone disease in patients with multiple myeloma
  1. Tez No: 165332
  2. Yazar: ÖMER DİZDAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM BARIŞTA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
IV ÖZET Dizdar Ö., Multiple Myelomalı Hastalarda Kemik Tutulumunun Belirlenmesinde Kemik Rezorbsiyon Belirteçlerinin Rolü. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Uzmanlık Tezi, Ankara, 2005. Multiple myeloma (MM)'ya bağlı kemik hastalığının tanısında ve tedaviye yanıtın monitörizasyonunda son yıllarda kemik döngüsünün biyokimyasal belirteçlerinin kullanımıyla ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Ancak bu belirteçler, MM'nın sık görüldüğü ileri yaşlarda, yine sıklıkla görülen osteoporozda da yüksek olarak bulunabilmektedir. Bu çalışma, 4 kemik döngüsü belirtecinin yanısıra macrophage inflammatory protein-1a (MIP-1a) ve osteopontin (OPN)'in MM'ya bağlı kemik hastalığının tanısındaki değerini, kemik mineral dansitesinden (KMD) bağımsız olarak belirlemek üzere düzenlendi. Yeni tanı almış ve henüz tedavisi başlanmamış 25 MM olgusu ile yaş, cinsiyet ve KMD değerleri benzer olan 22 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edildi. Olguların 22'sinde direk grafiler ile ya da lomber bölge spinal manyetik rezonans görüntülemesi ile tespit edilmiş kemik tutulumu vardı. Her iki grupta serum OPN, MlP-la, C-telopeptid (Ctx), tip 1 kollajen propeptid, kemiğe spesifik alkalen fosfataz ve idrar deoksipridinolin (DPD) düzeyleri ölçülerek karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Dizdar Ö., The Value of Bone Resorbtion Markers in the Diagnosis of Bone Disease in Patients with Multiple Myeloma. Hacettepe University Faculty of Medicine, Thesis in internal Medicine, Ankara, 2005. New biochemical markers of bone turnover are being evaluated for the diagnosis of bone disease and monitoring the response to therapy in multiple myeloma (MM). These markers are also increased in osteoporosis, which is commonly seen in the age group of MM patients. The present study was designed to explore the value of four markers of bone turnover and two novel molecules, i.e. macrophage inflammatory protein-1a (MIP-1a) and osteopontin (OPN), in the diagnosis of myeloma bone disease regardless of the effect of bone mineral density (BMD) measurements. Twenty-five patients with newly diagnosed and untreated MM, and 22 age, sex and BMD matched control subjects were enrolled into the study. Twenty-two of the patients had bone involvement documented by skeletal surveys and spinal magnetic resonance imaging (MRI). MIP-1a and OPN were assessed along with fours markers of bone turnover, namely deoxypyridinoline (DPD), carboxy-terminal telopeptide of type-1 collagen (Ctx), bone alkaline phosphatase (BAP), and type-1 collagen propeptide (T1Pro) in both groups.