Koroner bypass cerrahisinde iskemik preconditioning ve stunning incelenmesi(prospektif randomize klinik çalışması)
Ischemic preconditioning and stuning in aorta coronary bypass surgery
- Tez No: 165347
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜMER ÇORAPÇIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İP'nin bugün en güçlü endojen miyokardiyal koruma yöntemi olduğu artık tartışılmaz bir bilimsel gerçektir. Ancak kalp cerrahisinde İP ile ilgili çalışmalar hem sayıca az hem sonuçlar açısından çelişkilidir. İki gruba ayrılan hastalardan birinci grup kontrol grubu olarak alınıp (16 hasta) rutin AKBG ameliyatı uygulanırken, ikinci grup (14 hasta) İP protokolüne alındı ve AKBG geçirdi. İP grubuna kros-klemp konulmadan önce iki siklüs iki dakika iskemi sonrası üç dakika reperfüzyon uygulandı. Hem preoperatif hem postoperatif dönemde hemodinamik parametreler ölçüldü ve kardiyak enzimler için kan örnekleri alındı, iskemi reperfüzyon hasarının göstergesi olarak CK-MB, CPK, laktat ve kardiyak Troponin-I düzeylerine bakıldı. Postoperatif dönemde hastalar aritmi açısından da izlendi. Postoperatif dönemde yapılan hemodinamik ölçümlerde (KH, KB, CVP, MPAP, PCWP, SVR, PVR ve Cl) her iki grup arasında istatistiki olarak herhangi bir fark bulunmadı (KH p=0,328, KB p=0,764, CVP p=0,769, MPAP p=0,646, PCWP p=0,978, PVR p=0,814 ve SVR p=0,076 ve Cl p=0,134).
Özet (Çeviri)
The necessity of the defibrillation after cardiac arrest was less in the IP group than in the control group (18% versus 40%). Postoperatively we recorded a less incidence of arrythmia in the IP group. In the both groups the most recorded arrythmia was atrial fibriHation(in the control group three patients and IP group one patient). In the control group the medical cardioversion was unsuccessful! and the patients were converted into the sinus rhythm with electrocardioversion while one patient in the İP group was successfully converted into sinus rhythm with medical cardioversion (with amiodarone). Postoperatively we have two patients in the control group with VPS arrythmia. The role of ÎP in cardiac surgery is still uncertain. If preconditioning is to become an important and widespread technique of myocardial protection, in large-scale studies to provide strong evidence of its beneficial effects are necessary. 69The necessity of the defibrillation after cardiac arrest was less in the IP group than in the control group (18% versus 40%). Postoperatively we recorded a less incidence of arrythmia in the IP group. In the both groups the most recorded arrythmia was atrial fibriHation(in the control group three patients and IP group one patient). In the control group the medical cardioversion was unsuccessful! and the patients were converted into the sinus rhythm with electrocardioversion while one patient in the İP group was successfully converted into sinus rhythm with medical cardioversion (with amiodarone). Postoperatively we have two patients in the control group with VPS arrythmia. The role of ÎP in cardiac surgery is still uncertain. If preconditioning is to become an important and widespread technique of myocardial protection, in large-scale studies to provide strong evidence of its beneficial effects are necessary. 69