Periferikve santral vertigo ayırımında odyolojik ve magnetik rezonans görüntülemenin acil serviste kullanımının değerliliği
Value of magnetic resonance imaging and audiology in emergency room in differential diagnosis of peripheral and central vertigo
  1. Tez No: 165377
  2. Yazar: ENGİN ÖZAKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SARP SARAÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
IV ÖZET ÖZAKIN E. Periferik ve santral vertigo ayırımında odyoloji ve magnetik rezonans görüntülemenin acil serviste kullanımının değerliliği. Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi, Acil Tıp Anabilim Dalı Tezi, Ankara 2005. Acil serviste başdönmesi şikayeti sık karşılaşılan bir başvuru sebebidir. Başdönmesi santral veya periferik kaynaklı olabilir. Çalışmamızın amacı acil servise başdönmesi şikayeti ile başvuran hastalarda kranial magnetik rezonans görüntülemenin (MRG) ayırıcı tanıdaki önemini ortaya koymaktır. Çalışmaya 01.10.2004-31.01.2005 arasında baş dönmesi şikayeti ile Hacettepe Üniversitesi Erişkin Hastanesi Acil Servise başvuran 31 kadın, 19 erkek (yaş ortalamaları 50.84) toplam 50 hasta alınmıştır. Tüm hastaların fizik ve nörolojik muayenesi acil servis kıdemli hekimi tarafından yapılıp kulak burun boğaz (KBB) uzmanlarınca değerlendirilmiştir. Tüm hastalara odyovestibüler tetkikleri yapılıp, 3 tesla magnetik alan gücüne sahip cihazla MRG çekilmiştir. Yapılan nörolojik muayeneler sonucunda 29 hastada patoloji elde edilmemiş olup 21 hastada anormal fizik muayene görülmüştür. Hastaların yapılan odyolojik tetkiklerinde 50 hastanın 33'ünde klinik ve odyolojik tetkik yardımıyla Meniere hastalığı tanısı konulurken 27 hastanın odyolojik tetkikleri normal olarak rapor edilmiştir. Meniere hastalığı tanısı konan 33 hastanın 6'sında, odyolojik tetkikleri normal olarak rapor edilen 27 hastanında 5'inde çekilen kranial MRG'lerinde vertigo ile ilişkili santral patoloji elde edilmiştir. Sonuç olarak bu çalışmada baş dönmesi ile başvuran hastalarda acil kranial MRG yönteminin ayırıcı tanı ve ek patolojilere yönelik olarak önemli bulgular sunduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ÖZAKIN E. Value of magnetic resonance imaging and audiology in emergency room in differential diagnosis of peripheral and central vertigo. Hacettepe University Faculty of Medicine, Department of Emergency Medicine. Ankara 2005. Vertigo is a common complaint in emergency room. Vertigo can be central or peripheral in origin and it is important for an emergency physician to make a correct differential diagnosis. The purpose of our study is to emphasize the role of cranial magnetic resonance imaging (MRI) in differential diagnosis of patients with presenting to emergency room with vertigo. 50 patients (31 female, 19 male, mean age: 50.84 years) with complaint of vertigo who were admitted to Hacettepe University Faculty of Medicine Emergency Room between 01.10.2004-31.01.2005. Physical and neurological examination of all patients were performed by senior residents and all patients were evaluated by Ear Nose Throat specialists. Audiologic and vestibular tests and (MRI) with 3T (Tesla) magnetic field power were performed in all patients. No pathological findings were found in medical examination of 29 patients, abnormal physical findings were found in 21 patients. Audiologic and vestibular tests results supported the diagnosis of Meniere disease in 33 patients and 27 patients were reported normal. Central pathology related with vertigo was found in cranial MRI of 6 (18.2%) out of 33 (100%) patients who were diagnosed Meniere disease and of out of 27 patients whose Audiologic and vestibular test were normal. In conclusion, in our study urgent cranial MRI technique in patients presenting to emergency room with vertigo can determine important findings for regarding differential diagnosis and concomitant pathologies.