Posterior kanal benign paroksismal pozisyonel vertigoda video head impulse testi bulguları
Video head impulse test findings in posterior canal benign paroxysmal positional vertigo
  1. Tez No: 959494
  2. Yazar: DERYA BENGİSU BULUCU AKÇAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMİN KARATAYLI ÖZGÜRSOY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Baş dönmesi (vertigo), toplumda yaygın görülen, bireyin yaşam kalitesini olumsuz etkileyen önemli bir semptomdur. Periferik vertigonun en sık nedeni benign paroksismal pozisyonel vertigo (BPPV) olup, tanı çoğunlukla öykü ve pozisyonel testlerle konulmaktadır. Ancak atipik olgular ve santral-periferik ayırımın gerekli olduğu durumlarda ek testlere ihtiyaç duyulmaktadır. Video Head Impulse Test (vHIT), yüksek frekanslı baş hareketleri sırasında vestibülo-oküler refleksi (VOR) değerlendiren, non-invaziv, hızlı ve güvenilir bir yöntemdir. Bu çalışmada vHIT'in BPPV hastalarının tanısına katkısı araştırılmıştır. Yöntem: Çalışmaya posterior kanal BPPV tanısı alan 28 hasta ile 23 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Tüm katılımcılara ayrıntılı öykü, pozisyonel testler ve vHIT uygulanmıştır. vHIT ile kanal kazançları ölçülmüş ve refiksasyon sakkadları değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular hasta ve kontrol grupları arasında istatistiksel olarak karşılaştırılmıştır. Bulgular: Hasta grubunun yaş ortalaması kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede daha yüksekti (p=0,0001). Posterior kanal BPPV hastalarının %64,3'ünde sol, %35,7'sinde sağ posterior kanal tutulumu saptandı. Sol posterior kanal kazanç değerleri kontrol grubuna göre anlamlı düşük bulundu (p=0,001). Sağ posterior kanal için fark istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=0,180). Cut-off değeri
Özet (Çeviri)
Objective: Vertigo is a common symptom in the general population that negatively affects individuals' quality of life. The most frequent cause of peripheral vertigo is benign paroxysmal positional vertigo (BPPV), and its diagnosis is usually based on patient history and positional tests. However, additional tests are required in atypical cases or when differentiation between central and peripheral vertigo is necessary. The Video Head Impulse Test (vHIT) is a non-invasive, rapid, and reliable test that evaluates the vestibulo-ocular reflex (VOR) during high-frequency head movements. This study aimed to investigate the contribution of vHIT to the diagnosis of BPPV. Methods: The study included 28 patients diagnosed with posterior canal BPPV and 23 healthy controls. All participants underwent positional tests and vHIT. Canal gains and corrective saccades were evaluated using vHIT and the findings were statistically compared between the patient and control groups. Results: The mean age of the patient group was significantly higher than that of the control group (p=0.0001). In posterior canal BPPV patients, 64.3% had left-sided and 35.7% had right-sided involvement. Left posterior canal gain values were significantly lower than those in the control group (p=0.001), whereas the right posterior canal did not show statistically significant difference (p=0.180). Using a cut-off value of