Şehirlerarası otobüs personelinde mesleki risk faktörü olarak Legionella pneumophila varlığının araştırılması
  1. Tez No: 165393
  2. Yazar: YUSUF POLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÇAĞRI ERGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Bu çalışmada Denizli terminalinde çalışan şehirler arası otobüs personelinde (şoförler ve muavinler) L.pneumophila antikor varlığı ve klimatize hava soluyan otobüs personeli için, mesleki bir risk faktörü olarak L.pneumophila 'nın varlığı araştırıldı. Çalışmaya alınan 79 katılımcıdan İFA yöntemi ile anti-Legionella pneumophila antikorları 1/10 dilüsyonda %40.5 (32/79); 1/320 dilüsyonda %15.2 (12/79) olarak bulundu. Sonuçlar; L.pneumophila infeksiyonu ile ilişkilendirilebilecek cinsiyet, yaş, meslek, çalışma süresi, çalışma güzergahı gibi demografik özellikler ile sigara, alkol, immünsüpresif ilaç kullanımı, diabet ve KOAH gibi risk faktörlerine göre istatistiksel olarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this study, the existence of Legionella pneumophilia antibody and whether L.pneumophilia leads to an occupational risk for the coach personel inhaling climated air were investigated. Coach personel (driver and asistants) operating by inter-city coaches in Denizli bus station were used. Anti- L.pneumophilia antibodies were found 40.5 %(32/79 ) with 1/10 dilution; and %15.2 (12/79) with 1/320 dilution in 79 cases used in this study by IF AT. The results were statistically analysed according to demographic risk factors like gender, age, occupation, work hours, work route with smoking, alcohol consumption, immunosupressive therapy, diabet and chronic obstructive pulmonary disease which can be related to L.pneumophilia infection.