Türkiye'de Otobüs ile yolcu taşıma hizmetinin durumu, şehirlerarası karayollarında meydana gelen trafik kazaları içerisinde otobüs kazalarının yeri
  1. Tez No: 34562
  2. Yazar: ZEYNEL ABİDİN KAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN PAMPAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Trafik kazaları Dünya'nın her yerinde olduğu gibi Türkiye'de de giderek büyüyen ve etkili çözümler bekleyen bir sorun olarak ortaya çıkmaktadır. Türkiye'de yıllardan beri gözlenen“Trafik Kazaları”gerçeği karayollarındaki taşımacılık faaliyetlerinin kötü bir bilançosudur. Türkiye'de yolcu taşımacılığının %95'i, yük taşımacılığının %86.8'i karayolu ile yapılmaktadır. Karayolu ile yolcu taşımacılığı, sosyal ve ekonomik açıdan önemli ve vazgeçilmez bir yere sahiptir. Bu çalışmada, Türkiye'de yolcu taşıma hizmetinin durumu sınırlı bir çerçeve içerisinde ele alınarak, otobüs işletmeciliği ile yolcu taşımacılığında görülen önemli noktalara değinilmiştir. Ayrıca, trafik kazalarının önlenmesinde istatistiki bilgilerin çok önemli bir yeri olduğundan, 1990-1991 -1992 yılları içerisinde, Türkiye genelinde, şehirlerarası karayolları üzerinde meydana gelen trafik kazalarında otobüs kazalarının sayısal olarak sonuçlan tesbit edilerek çeşitli unsurlara göre dağılımı yapılmıştır. Araştırma, kazaya karışan otobüs sürücülerinin psikolojik durumlarını ve karakterlerini ortaya koyacak nitelikte değildir. Trafik kazalarının olduğu yerlerde kazanın oluş nedenleri ile iz ve delilleri belirlemek üzere polis ekiplerince doldurulan "Trafik Kazası Tesbit Tutanakları üzerindeki bilgiler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
II STATE OF PASSENGER TRANSPORTING SERVICE BY BUS IN TÜRKİYE, PLACE OF BUS ACCIDENT AMONG THE ACCIDENTS OCCURED IN THE INIERCITY ROADS (M.Sc Thesis) Zeynel Abidin KA YA GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY j September 1994 I ABSTRACT Traffic accident, as in all over the world, appear as a problem increasingly growing and waiting for efficient solutions also in Türkiye. The fact of traffic accidents observed during many years in a bad result of transportation activities in foods 95 percent of the passenger transportation and 86.8 percent of the cargo transportation in Türkiye are carried out through rood. The passenger transportation through roods, socially and economically has an important and vital sole. In this thesis, by studying the state of passenger transportation service in a limited way important points noticed in bus business and passenger transportation are pointed out. Furthermore, since statistical data have an important role to prevent traffic accidents, in the years 1990-1991-1992 throughout Türkiye, by finding the quantitative result of bus accidents in traffic accidents, occured in intercity roads are distributed in different ways. The thesis does not put the psychological stituation and character of the bus drivers related to accidents. Information in“Traffic Accident Determine Record”, reported by patrols to determine the reasons of why traffic accidents happened in accident places and traces and proofs, are evaluated.