İzoniyazidin sıçanlarda oksidatif karaciğer hasarına etkisi ve oksidatif stresin C vitamini ile azaltılması
- Tez No: 165399
- Danışmanlar: PROF.DR. TÜLAY ERKEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET İzoniyazid (INH) tüberkülozun tedavisinde ve profilaksisinde en çok tercih edilen ilaçtır, ilacın günlük alımı orta derecede transaminaz yüksekliğine ve nadiren önemli karaciğer hasarına yol açmaktadır. Sıçanlarda ve insanlarda yapılan son çalışmalar INH hepatotoksisitesinde ilacın metaboliti olan hidrazinin esas rolü üstlendiği yönündedir, ama hasarın nasıl ortaya çıktığı hala çok iyi bilinmemektedir. Son veriler oksidatif stres artışının karaciğer hasarından sorumlu olabileceğini göstermektedir. C vitamini (askorbik asit), hücre metabolizması sırasında oluşan toksik serbest radikalleri ve diğer reaktif oksijen ürünlerini ortadan kaldıran güçlü bir antioksidan vitamindir. Güçlü bir antioksidan olmasına rağmen, askorbik asit bazen, ferrik demiri ferröz demire indirgeyerek, fenton reaksiyonu üzerinden serbest radikal oluşumuna ve dolayısı ile prooksidan etkiye de yol açabilmektedir. Bu çalışmada, mide içine INH uygulaması ile birlikte, güçlü bir antioksidan ve aynı zamanda bir prooksidan madde olan C vitamini uygulamasının sıçanlarda, kanda ve dokuda ölçülebilen oksidan-antioksidan değişkenlere ve biyokimyasal göstergelere etkisinin araştırılması amaçlandı. Kırk sıçan dört gruba ayrıldı; birinci grup kontrol grubu idi. ikinci gruba sadece INH, üçüncü gruba INH + düşük doz C vitamini (100 mg/kg/gün) ve dördüncü gruba INH + yüksek doz C vitamini (1000 mg/kg/gün) 21 gün süreyle verildi. Üç haftanın sonunda sıçanlar ketamin anestezisi ile uyutuldu ve karaciğer doku örnekleri ile beraber kan örnekleri alındı. Çalışmaya alman bütün sıçanlarda serum AST, ALT, GGT, ALP, total kolesterol ve trigliserit düzeyleri çalışıldı. Ayrıca hem kan hem de karaciğer doku örneklerinde oksidan-antioksidan değişkenler olan malondialdehit (MDA), glütatyon peroksidaz (GSH-px), glütatyon (GSH), süperoksit dismutaz (SOD) ve C vitamini düzeylerine bakıldı. îzoniyazid uygulanan grupta, kontrol grubuna göre serumda lipit peroksidasyonunun göstergesi olan MDA düzeyleri daha yüksek, antioksidan değişkenlerden GSH-px ve GSH'nın hem serum hem de karaciğer dokusundaki düzeyleri daha düşük ve serum AST, ALT, GGT düzeyleri daha yüksek bulundu. Buna karşılık INH + düşük doz C vitamini alan sıçanlarda, sadece INH alan gruba oranla, MDA, AST, ALT ve GGT düzeyleri daha düşük ve antioksidanlardan GSH-px ve GSH düzeyleri daha yüksek bulundu. Bu değerler kontrol grubu değerlerinden istatistiksel olarak farksızdı. 64Bir başka ifadeyle çalışmamızda; düşük doz C vitamini + INH alan grupta antioksidan enzim düzeyleri düşmemiş, lipit peroksidasyonunda ve karaciğer hasarım gösteren biyokimyasal değişkenlerde kontrol grubu ile karşılaştırıldığında artış olmamıştır. Bu sonuç, INH alan hastalarda düşük doz C vitamini almamın karaciğer hasarına karşı koruyucu olabileceğini açıkça ortaya koymaktadır. Yüksek doz C vitamini alımında; karaciğer enzim düzeylerinde, serum ve doku MDA düzeylerinde düşük doz C vitamini alan sıçanlardaki gibi koruyucu özellik saptanırken, eritrosit ve karaciğer doku GSH seviyelerinde kontrol grubuna göre anlamlı derecede düşüklük saptanmıştır. Sonuç olarak yaptığımız deneysel çalışmada da gösterildiği gibi C vitaminin düşük dozda kullanımı, insanlarda INH' ya bağlı karaciğer hasarını azaltacak bir yaklaşım olabilir. C vitamini çok yüksek dozlarda alındığında, antioksidan etki düşük doza göre daha fazla değildir. Hatta kan ve karaciğer dokusundaki GSH düzeyini düşürerek prooksidan etkiye dahi yol açabilir. 65
Özet (Çeviri)
SUMMARY Isoniazid (ENH) is the most preferred drug for both the treatment and prophylaxis of tuberculosis. Its daily use leads to a moderate increase in the levels of transaminases and rarely to severe liver injury. The exact mechanism of the injury is not known yet, although recent studies on rats and humans suggest the role of hydrazine which is a metabolite of INH. Also recent data indicate the role of increased oxidative stress in the development of liver injury. Vitamin C (ascorbic acid) is a potent scavenger of toxic free radicals produced during the cellular metabolism and other reactive oxygen species. Although it is an effective antioxidant, it sometimes may lead to the formation of free radicals through fenton reaction by reducing ferric iron to ferrous öne and thus may act as a pro-oxidant. in this study, we aimed to study the effect of intragastric use of INH in combination with vitamin C which is a potent antioxidant and also a pro-oxidant on blood and tissue levels of oxidative / antioxidative parameters and biochemical markers. Forty rats were divided into 4 groups: The first was control group; the second was given INH; the third was given INH + low döşe vitamin C (100 mg/kg/day); and the forth group was given INH + high döşe vitamin C (1000 mg/kg/day) for a period of 21 days. After 3 weeks, the rats were sacrificed after ketamin anesthesia and liver and blood samples were obtained. Serum levels of AST, ALT, GGT, ALP, total cholesterol, and triglycerides were studied in ali. Oxidant and antioxidant parameters of malondialdehyde (MDA), glutathione peroxidase (GSH-px), glutathione (GSH), superoxide dismutase (SOD), and vitamin C level were studied in both serum and liver samples. in, INH-given group, serum level of MDA which demonstrates the lipid peroxidation and also that of AST, ALT, and GGT were higher, but both serum and liver tissue levels of antioxidant parameters, GSH-px and GSH were lower when compared to the control group. On the other hand, when compared to INH-given group, MDA, AST, ALT, and GGT levels were lower and antioxidants levels of GSH-px and GSH were higher in rats given INH + low döşe vitamin C. These results were comparable with those of the control group. in other words, antioxidant levels were not lower in INH+ low döşe vitamin C given group, and lipid peroxidation and biochemical parameters indicating liver damage did not hıcrease. This result suggests that low döşe vitamin C may attenuate liver injury induced by INH use. 66When vitamin C is given in high doses, while liver enzymes, serum and liver MDA levels were improved like in the case of low dose administration, erythrocyte and liver tissue GSH levels were lower than those in control groups. In conclusion, our experimental study suggested that low dose vitamin C may attenuate INH-induced liver injury in humans. High dose vitamin C is not more potent antioxidant compared to low dose. Even it may act as an pro-oxidant by decreasing blood and liver GSH levels. 67