M. tuberculosis etkenine karşı birinci kuşak antibiyotik izoniyazid (INH)'in antibakteriyel etkisi üzerine NAD, H2O2 ve zayıf manyetik alan etkisinin incelenmesi
The investigation of the effect of NAD, H2O2 and weak magnetic field on the antibacterial mechanism of isoniazid (INH) that first line antibiotic against M. tuberculosis agent
  1. Tez No: 408362
  2. Yazar: ESRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
M. tuberculosis Etkenine Karşı Birinci Kuşak Antibiyotik İzoniyazidin Antibakteriyel Etkisi Üzerine NAD, H2O2 ve Zayıf Manyetik Alan Etkisinin İncelenmesi Amaç: Dünya nüfusunun yaklaşık üçte biri Mycobacterium tuberculosis basili ile enfektedir. Her yıl yaklaşık 2 milyon insan hastalık sebebi ile hayatını kaybetmektedir. İzoniyazid, tedavide en yaygın ve etkin kullanılan ilaç olmasına rağmen etki mekanizması tam olarak aydınlatılamamıştır. Öte yandan elektromanyetik alan kaynakları sağlık üzerine olumlu olumsuz pek çok etkiye sahiptir. DSÖ düşük frekanslı elektromanyetik alanları“2B sınıfı olası kanserojen etken”olarak kabul etmiştir. Çalışmamızda zayıf manyetik alan uygulaması ile NAD ve H2O2 ilavesinin izoniyazidin etki mekanizması üzerine etkilerini araştırmayı amaçladık. Materyal ve Metod: Bu çalışmada farklı gruplara tek tek ve birlikte, değişen konsantrasyonlarda NAD ile H2O2 ilave edilerek ilacın etki mekanizması üzerinde yaptığı değişim değerlendirildi. Bir deney grubu günlük 4,5 saat (10 günde toplam 45 saat) 5 mT , 50 Hz manyetik alana maruz bırakıldı. Sonuçları değerlendirmek üzere agar proporsiyon yöntemi kullanıldı. PZR-RFLP metoduyla dirençli suşlar gösterildi. Bulgular: Manyetik alan uygulaması deney sonunda kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hem duyarlı hem dirençli suşların koloni sayılarında herhangi bir değişikliğe neden olmamıştır (p>0,05) .
Özet (Çeviri)
The Investigation of the Effect of NAD, H2O2 and Weak Magnetic Field on the Antibacterial Mechanism of Isoniazid That First Line Antibiotic Against M. tuberculosis Agent Aim: Nearly one-third of the world's population is infected with Mycobacterium tuberculosis bacilli. Each year around 2 million people in the world have died because of that disease. Although isoniazid is used as the most common and effective drug in therapy, mechanism of action of isoniazid is not fully elucidated. Moreover, electromagnetic field sources have a lot of positive and negative effects on health. WHO has accepted low frequency electromagnetic fields as a“Class 2B possible carcinogenic effects”. In our study, we aimed to investigate the effects of isoniazid mechanisms with added NAD and H2O2 with a weak magnetic field application. Material and Method: In this study, at varying concentrations of NAD and H2O2 were added to different groups individually and in combination, and changes made on the mechanism of drug evaluated. An experiment group were exposed to 5 mT, 50 Hz magnetic fields daily 4.5 hours (total 45 hours for 10 days). Agar proportion method was used to evaluate the results. Resistant strains was demostrated by PCR-RFLP method. Results: At the end of the experiment, magnetic field application did not cause any change on the number of colonies both sensitive and resistant strains in comparation to control group (p>0,05).