Mycobacterium tuberculosis suşlarının duyarlılık testinde kullanılan sensititre mycotb panel yönteminin performansının agar proporsiyon yöntemi ile karşılaştırılması
A comprasion of performance of the sensititre mycotb panel and the agar proportion method for the susceptibility testing of mycobacterium tuberculosis
- Tez No: 414878
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ:Tüberküloz, enfeksiyöz bir etkene bağlı ölüm nedenleri arasında dünyada halen ilk sıralarda yer almaktadır. Çoklu ilaca dirençli tüberküloz (ÇİD-TB) ve yaygın ilaca dirençli tüberküloz (YİD-TB) olgularındaki artış Mycobacterium tuberculosis'de ilaç duyarlılığını belirlemek için hızlı, kolay uygulanabilen ve standardize yöntemlerin geliştirilmesine ihtiyaç oluşturmuştur. İlaç duyarlılığının hızlı ve doğru bir şekilde belirlenip, hastalara uygun tedavinin planlanması tüberküloz kontrol programlarının temel hedeflerinden biridir. Bu çalışmanın amacı Sensititre MycoTB plak yöntemini doğruluk, sonuçların alınması için gerekli olan inkübasyon süresi ve kullanım kolaylığı açısından altın standart agar proporsiyon yöntemi (APY) ile karşılaştırmak ve APY'nin yerine kullanılabilecek kadar etkin bir yöntem olup olmadığını belirlemektir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Mikobakteriyoloji Laboratuvarı kültür koleksiyonunda bulunan 36'sı farklı direnç paternlerine sahip, 64'ü tüm birinci seçenek ilaçlara duyarlı toplam 100 M.tuberculosis suşu kullanıldı. Tüm M.tuberculosis suşlarında rifampisin (RİF), izoniyazid (INH), etanbutol, streptomisin, ofloksasin, moksifloksasin, amikasin, rifabutin, para-aminosalisilik asit, etiyonamid, sikloserin ve kanamisin ilaç duyarlılıkları APY ve Sensititre MycoTB plak yöntemiyle belirlendi. APY CLSI'da tanımlandığı şekilde, Sensititre MycoTB plak yöntemi üreticinin tanımladığı şekilde yapıldı. Veri analizinde SPSS 20.0 paket programı kullanıldı. Sonuçlar %95 güven aralığında değerlendirilip, duyarlılık, özgüllük hesaplandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND AIM: Tuberculosis is still one of the most common mortal enfectious disesase around the World.Due to increase of multidrug-resistant (MDR)M.tuberculosis and extensively drug-resistant (XDR) tuberculosis cases, fast, easy and standardised methods need to be developed to determine drug resistance inM.tuberculosis. Determining drug resistance rapid and correctly, and starting appropriate medication is one of the main goals of tuberculois control programmes. Aim of this study is to compare the Sensititre MycoTB plate method to the gold standard agar proportion method (APM) fort the parameters: precision, incubation time for results and simplicity. We also aimed to determine if the Sensititre MycoTB plate method is effective enough to be used instead of the APM. MATERIALS AND METHOD: 36 isolates with different resistance patterns and 64 isolates sensitive to all first line agents, a total of 100 M.tuberculosisisolatesstored in culture collection of Microbiology Department Laboratory, Ege University School of Medicine, were used. Rifampin, isoniazid, ethambutol, streptomycin, ofloxacin, moxifloxacin, amikacin, rifabutin, para-aminosalicylic acid, ethionamide, cycloserineand kanamycin drug sensitivities of all isolates were determined by the APM and the Sensitirre MycoTB plate method. As defined in APM CLSI, Sensititre MycoTB plate method was used as instructed in producers manuel. SPSS 20.0 package programme is used for data analysis. Results are assessed in %95 confidence interval and sensitivity and specificity are defined.