Renal arter stenozu tanısında 3 boyutlu MR anjiografik inceleme
Diagnosis of renal artey stenosis with 3-D MR angiography
  1. Tez No: 165434
  2. Yazar: GÖKHAN SÖKER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN BIÇAKÇI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
ÖZET Renal Arter Stenozu Tanısında Üç Boyutlu MR Anjiografik İnceleme Renal arter stenozu hipertansiyon ve renal yetmezliğin tedavi edilebilen bir nedenidir. Bu çalışmanın amacı, gadolinyum kullanılarak yapılan MR anjiografinin renal arter stenozu tanısındaki rolünü değerlendirmektir. Toplam 31 hastada 60 ana renal arter MR anjiografi ve DSA ile değerlendirilmiş ve MR anjiografi sonuçları altın standart olan DSA sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Kullanılan sekans 3-TOF SPGR sekansı olup kullanılan parametreler ise şunlardır: TE: minimum, sapma açısı: 40°, FOV: 36-42 cm, NEX:1. 0,2 mmol/kg dozunda gadolinyum intravenöz bolus tarzında verildikten sonra 0,7 mm kesit kalınlığı, 1,2 mm kesit aralığı kullanılarak kesitler alınmıştır. MR anjiografi sonuçlan volüm rendering (VR), maksimum intensite projeksiyon (MIP) ve 3-D protokollerinde incelenmiş olup sonuçlar DSA sonuçlan ile karşılaştırılmıştır. Toplam 60 renal arterin tamamı tüm MR görüntüleme yöntemlerinde saptanmıştır. VR ve MIP yönteminde tüm aksesuar renal arterler saptanmış olup, 3-D yönteminde 1 aksesuar renal arter saptanamamıştır. Aynca poststenotik dilatasyon da araştırılmıştır. MR anjiografide VR protokolünün sensitivitesi % 86,7, spesifitesi % 90, MIP protokolünün sensitivitesi %80, spesifitesi % 90, 3-D yönteminin sensitivitesi % 80, spesifitesi % 90 olarak hesaplanmıştır. MR anjiografinin renal arter stenozu tanısında güvenilir bir yöntem olduğu sonucuna varılmıştır. Anahtar Sözcükler : DSA, Hipertansiyon, MR anjiografi, Renal arter stenozu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Diagnosis of Renal Artery Stenosis With 3-D MR Angiography Renal artery stenosis ( RAS ) is a treatable cause of hypertension and renal failure. The aim of this study was to evaluate the role of dynamic gadolinium enhanced magnetic resonance angiography (MRA) for the diagnosis of RAS. In 31 patients, a total of 60 main renal arteries were evaluated with both MRA and DSA and the results of MRA were compared with the results of DSA, which is gold standart modality. The sequence used was a 3-D TOF SPGR sequence with the parameters: TE: minimum, flip angle: 40°, field of view (FOV): 36-42 cm, NEX:1. Gadolinium 0.2 mmol/kg was administered and 0.7 mm thick partitions were obtained. The evaluation was done using both volume rendering ( VR ), maximum intensity projection ( MIP ), and 3- D algorithms. All of the main renal arteries were detected MRA images. All of the accessory renal arteries were detected with VR and MIP images. With the use of 3-D algorithm 1 accessory renal artery was missed. Poststenotic dilatation was also evaluated. The sensitivity and specificity of VR protocol for renal artery stenosis were 86,7 % and 90 % respectively. The MIP protocol had a sensitivity of 80 % and specificity of 90 %. The sensitivity and specificity of 3-D were 80 % and 90 % respectively for renal artery stenosis. Gadolinium enhanced MRA is reliable technique for detection of renal artery stenosis. Key Words : DSA, Hypertension, MR Angiography, Renal artery stenosis VI