Amatör genç kümede farklı başarı seviyesindeki futbol takımlarının fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison based upon several physical and physiolojical parameters of the young football players who experience different succession levels
- Tez No: 165433
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
54 6. ÖZET Bu araştırma Kastamonu ili, amatör -B- gençler (14-16 yaş) liginde 2005-2006 sezonunda yer almış olan ve ligi 18 puan ile birici sırada tamamlayan Yol Spor, 9 puan ile ikici sırada tamamlayan Kastamonu Spor ve 0 puan ile sonuncu sırada bitiren S.H.Ç.E.K. futbol takımlarının toplam 49 sporcusunun (15.55 + 0.70 yaş) katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, farklı başarı düzeylerine sahip genç futbolcuların bazı fiziksel ve fizyolojik parametreleri arasında istatistiksel anlamda farklılıklarm olup olmadığına bakılmıştır. Deneklerin istirahat kalp atım sayılan, yaş, boy ve kiloları tespit edildikten sonra deri altı yağ ölçümleri, sağ ve sol pençe kuvveti ölçümleri yapılarak, esneklik için otur-uzan, anaerobik güç için dikey sıçrama, aerobik güç için 20m. mekik koşu, sürat için 20m. Sprint testleri uygulanmıştır. Elde edilen ölçüm sonuçlan SPSS istatistik programı ile, İndepended Sample t testi uygulanarak ikişerli takımlar halinde karşılaştınlıp, aralarında istatistiksel anlamda farklılıklar bulunup bulunmadığı araştınlmıştır. Sonuç olarak Yol Spor ile K.S.K. arasında vücut ağırlığı, İ.K.A.S. (PO.05) ve anaerobik güç (PO.01) değerlerinde Yol Spor'un lehine istatistiksel açıdan anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yol Spor ile S.H.Ç.E.K. arasında yağ yüzdesi, İ.K.A.S.
Özet (Çeviri)
55 7. SUMMARY This study was carried out through the involvement of 49 sportsmen aged 15.55 ± 0.70 year from three different football teams which took part in Amateur B- Youth ( 14- 16 ages) League in the province of Kastamonu during 2005- 2006 football season. Of the teams which took part in the study, Yol Spor completed the league in the first place with 18 points; Kastamonu Spor completed the league in the second place with 9 points; and S.H.C.E.K (Society for the Protection of Children) football team completed the league in the last place with no points. In the study, it was aimed to observe whether statistical differences exist between several physical and physiological parameters of the young football players who experience different success levels. l After determining the resting heart rate, age, height and weight of the subjects involving in the study, their fat percents, right and left hand grip power measurements were done. Subsequently, Sit and reach test was applied to the subjects for determining their flexibility; likewise, Vertical- Jump test for anaerobic power; 20-meter back and forth running test for aerobic power; and 20- meter Sprint test for the determination of their speed. To examine whether statistical variations exist among the measurement results, the results obtained from the measurements were compared and contrasted in couples by the application of Independed Sample t test within the SPSS Statistics Program. As a result; it was found that there were statistical differences between Yol Spor and Kastamonu Spor in terms of body weight, I.K.A.S.