Psöriazisli hastalarda oral mukoza lezyonlarının sınıflandırılması ve görülme sıklığı
The classification and prevelance of oral mucosal lesions in patients with psoriasis
- Tez No: 165440
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MUSTAFA ATASOY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
m ÖZET PSÖRİAZİSLİ HASTALARDA ORAL MUKOZA LEZYONLARININ SINIFLANDIRILMASI VE GÖRÜLME SIKLIĞI Oral mukoza lezyonları ile ilgili yapılan çalışmalarda coğrafik dil ve fissure dil lezyonlarının, psöriazise eşlik ettiği rapor edilmiştir. Biz bu çalışmamızı, tüm yaş grubu ve her iki cinsiyetteki psöriazis hastasında, oral mukoza bulgularını saptamak ve bu bulguların, psöriazis hastalığı ile ilişkisini belirlemek amacıyla planladık. Sonuçlar, benzer yaş ve cinsiyet grubundan oluşan kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Çalışma grubumuzu 200 psöriazis hastası ile 200 sağlıklı birey oluşturdu. Çalışmaya alman tüm bireylerden detaylı medikal hikaye alındı, intraoral muayenede mukoza tutulumunun varlığına, lezyonun tipine ve yerleşim yerine bakıldı.
Özet (Çeviri)
IV SUMMARY THE CLASSIFICATION AND PREVELANCE OF ORAL MUCOSAL LESIONS IN PATIENTS WlTH PSORIASIS In the studies about oral mucosal lesions, geographic tongue and fissured tongue lesions were reported to accompany psoriasis. We planned our study to determine the oral mucosal findings in patients with psoriasis for both sexes,in all age groups and to investigate the relation of these findings with psoriasis. The results were compared with the control group consisted of similar age ranges and sexuality. We evaluated 200 patients with psoriasis and 200 healthy individuals in our study group. They were examined for the presence of mucosal lesion, type and location.