Psoriasis hastalarında göz bulgularının değerlendirilmesi
Eye involvement in psoriasis patients
- Tez No: 414860
- Danışmanlar: UZMAN İLGÜL BİLGİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Psoriasis, deride özellikle saçlı deri ve ekstansör alanlara yerleşmeye eğilimli, keskin sınırlı, eritemli, üzeri gümüş beyazı skuamlar ile kaplı plak ve papüller şeklinde seyreden kronik bir hastalıktır. Dünya popülasyonunun %1-3'ünü etkileyen psoriasis eklemlerin yanı sıra mukozaları da tutabilir. Coğrafik dil, psoriasisin oral mukoza bulgusu olabilir ve göz kapakları, kornea, uvea, retina ve gözyaşı bezleri gibi göz bölgeleri hastalık seyri sırasında tutulabilir. Çalışmamızda; erişkin psoriasis hastalarında göz bulgularını değerlendirmeyi ve saptanan göz bulgularının cinsiyet, hastalık şiddeti ve oral mukoza, tırnak, eklem tutulumu ve de baş-boyun bölgesindeki psoriatik plaklar ile ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmaya klinik bulgularla ve/veya histopatolojik olarak psoriasis tanısı almış 48 hasta ile yaş ve cinsiyet olarak uyumlu 48 sağlıklı kontrol olgusu dahil edildi. Olguların psoriasis tipi, hastalık süresi, tırnak, eklem ve oral mukoza tutulumları saptandı. Hastalık şiddeti, Psoriasis Alan Şiddet İndeksi (PAŞİ) ve Dermatoloji Yaşam Kalite İndeksi (DYKİ) ölçekleri kullanılarak ölçüldü. PAŞİ ve DYKİ skorları 10'un altında olanlar“hafif”, 10 ve 10'un üzerinde olanlar“şiddetli”psoriasis olarak değerlendirildi. Tüm olgulara biyomikroskop ve fundus bakısı ardından gözyaşı kırılma zamanı (BUT) ve Schirmer-1 testleri yapıldı. Schirmer-1 testi 10 mm'nin altında ve BUT testi 10 saniyenin altında olan hastalara“göz kuruluğu”olarak tanı kondu. Psoriasisli hastaların %2,1'inde konjonktivit, %6,3'ünde punktat epitelyopati, %2,1'inde nükleer katarakt, %2,1'inde korneal opasite, %29,2'sinde blefarit, %18,8'inde sağ göz kuruluğu, %14,6'sında sol göz kuruluğu vardı. Hastaların %62,5'inde azalmış göz yaşı kırılma zamanı saptandı. Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında; blefarit, sağ göz kuruluğu ve göz yaşı kalitesinde bozulma hasta grubunda istatistiksel olarak daha yüksek bulundu. Blefarit; kadın hastalarda ve PAŞİ ve DYKİ skoru 10'un üzerinde olan hastalarda daha sıktı. Psoriasisin deri ve eklem tutulumunun yanı sıra gözleri de tutabileceği akılda bulundurulmalıdır. Çalışmamızın sonuçlarına göre; blefarit, göz kuruluğu ve gözyaşı kalitesinde bozulma psoriasis hastalarında daha sık saptanmıştır. Blefarit, özellikle“şiddetli”psoriasis hastalarında daha çok görülmüştür. Sonuç olarak; özellikle şiddetli psoriasis hastalarının göz hekimine yönlendirilmesinin uygun olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic disease characterized by erythematous, sharply-circumscribed plaques and papules covered with silvery white scales which tend to be especially localized to scalp and extensor surfaces. Psoriasis, which influences 1-3% of the population, may have impact on joints as well as mucosa. Geographic tongue may be an oral mucosal manifestation of psoriasis and any part of the eye; such as eyelids, conjunctiva, cornea, uvea, retina and tear glands may be involved in the disease process. In our study; we aimed to search ocular symptoms in adult psoriatic patients and its relationship with gender, severity of disease, and oral mucosa, nail, joint involvement and also with existence of psoriatic plaques in head–and-neck region. Fourty eight patients who are clinically and/or histopathologically diagnosed with psoriasis and sex-age matched 48 healthy individuals were included in the study. Their clinical type of psoriasis, duration of disease, nail, joint and oral mucosal involvement are recorded. Severity of the disease was measured with Psoriasis Area Severity Index (PASI) and Dermatology Life Quality Index (DLQI). Patients with PASI and DLQI scores under 10 are considered as“mild”, whereas scores 10 and over are considered“severe”psoriasis. All cases had biomicroscopic and fundus examinations followed by tear break-up time (BUT) test and Schirmer-I tests. Patients with Schirmer test below 10 mm and Break-up time test under 10 second are diagnosed as“dry eye”. In psoriasis patients; 2.1% had conjunctivitis, 6.3% had punctate epitheliopathy, 2.1% had nuclear cataract, 2.1% had corneal opacity, 29.1% had blepharitis, 18.8% had right eye dryness, 14.6% had left eye dryness. Decreased break-up time was recorded in 62.5% of the patients. When compared with control group; blepharitis, right eye dryness and decreased quality of tear film was found statistically higher in patient group. Blepharitis was more frequent in women and in patients with PASI and DLQI scores over 10. Besides joint and skin involvement, it must be kept in mind that psoriasis can affect the eyes. According to our study; blepharitis, eye dryness and reduced quality of tear film are detected more frequently in psoriasis patients. Blepharitis was more commonly seen especially in“severe”psoriasis patients. As a result, especially severe psoriasis patients have to be referred to a ophthalmologist.