Çatışma yöntemleri ölçeğinin Türk toplumuna uyarlanması ve kadına yönelik aile içi şiddetin bazı sosyodemografik değişkenlerle ilişkisi
- Tez No: 165442
- Danışmanlar: PROF.DR. ASUMAN GÜRAKSIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
VII ÖZET Bu araştırma, çatışma yöntemleri ölçeğinin Türk toplumuna uyarlanması, geçerlik ve güvenirliğinin saptanması amacıyla metodolojik ve kadına yönelik aile içi şiddetin prevalansını, sıklığım ve uygulanan şiddet ile bazı faktörler arasındaki ilişkileri saptamak amacıyla ilişkisel tanımlayıcı niteliğinde olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Araştırma kapsamını, Nisan 2003-Mayıs 2004 tarihleri arasında Erzurum ili ve Pasinler ilçesindeki AÇS-AP kliniklerine herhangi bir nedenle başvuran evli kadınlar ile Pasinler ilçesi'ne bağlı Yiğittaşı ve Yastıktepe köylerinde yaşayan evli kadınlardan araştırmayı kabul edenler arasından yerleşim yerine göre tabakalı rasgele örnekleme yöntemi ile seçilen 300 kadın oluşturmuştur. Bu örneklem grubu ile araştırmanın her iki aşamasında da çalışılmıştır. Araştırmanın birinci aşamasında; Çatışma Yöntemleri Ölçeğinin Cronbach Alpha değeri“kendisinin davranışı”alt boyutu için 0.82,“eşinin davranışı”alt boyutu için 0.85 ve ölçeğin tüm ifadelerinin dahil edildiği toplam ölçek için 0.90 olarak bulunmuştur. Ölçeğin Türkçe formunun faktör yapışırım, orijinal ölçekteki yapı ile benzerlik göstermediği saptanmıştır. Bununla birlikte, ölçeğin maddelerinin yazılmasında dikkate alman temel kavramlarla bu çalışmada ortaya çıkan dört faktörlü yapının oldukça iyi örtüştüğü gözlenmiştir. Yapılan bu analizler sonucunda Çatışma Yöntemleri Ölçeği Türkçe formunun oldukça yeterli güvenirlik ve geçerlik göstergelerine sahip bir ölçme aracı olduğu saptanmıştır. Araştırmanın ikinci aşamasında; Kadına yönelik aile içi şiddetin genel yıllık prevalansı %77.3, yıllık sıklık ortalaması ise 25.39 ± 66.79 olarak bulunmuştur. Kadına yönelik aile içi şiddetin yıllık sıklık ortalaması ile sosyo-ekonomik düzey, kadının eğitim durumu, eşinin eğitim durumu ve evlilik süresi arasında negatif yönde önemli bir ilişki olduğu gözlenmiştir. Kadına yönelik aile içi şiddetin yıllık sıklık ortalaması; okuryazar değil- okuryazar kadın ve erkek grubunda, eşin mesleğinin olmadığı grupta, köyde yaşayan grupta,“Kadınlar dayağı hak ediyor mu?”sorusuna;“evet”cevabımVIII veren grupta, gelir düzeyi 220 milyon ve altı olan grupta, evlilik süresi 0-4 yıl olan grupta ve sosyo-ekonomik düzeyi kötü olan grupta diğer gruplara göre daha yüksek saptanmıştır. Kadına yönelik aile içi şiddetin genel yıllık prevalansının bazı sosyo- demografik değişkenlerle ilişkisi incelendiğinde; 15-24 yaş erkek grubunda, okuryazar değil-okuryazar olan kadın grubunda, ilkokul-ortaokul mezunu olan erkek grubunda, ev hanımlarında, sadece imam nikahı olan grupta, il merkezinde yaşayanlarda ve evlilik süresi 0-4 yıl olan grupta kadına yönelik aile içi şiddetin görülme olasılığının diğer gruplara göre daha fazla olduğu saptanmıştır. Çatışma Yöntemleri Ölçeği Türkçe formu oldukça yeterli güvenirlik ve geçerlik göstergelerine sahiptir. Bu haliyle Türk toplumuna uygulanabilir. Kadına yönelik aile içi şiddetin yıllık prevalansı ve yıllık sıklık ortalaması oldukça yüksek saptanmıştır. Kadına yönelik şiddetin azaltılması için toplumun eğitilmesi, kadının statüsünün yükseltilmesi, gerekli hukuksal ve sosyal desteğin sağlanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
DC SUMMARY This study is carried out in two stages, relational descriptive with the aim of determining the relationships between some factors and the violence applied, frequency and prevalence of domestic violence against women, and as methodological with the aim of determining of validity and reliability at conflict method scale and the adaptation the Turkish society. Study content consisted of married women applying for any reasons to ACS- AP clinics in Town of Pasinler and the city of Erzurum in the date April 2003 and May 2004 and 300 women chose by layered randomized sampling method in terms of settlement place among the married women agreeing the investigation in the village of Yiğittaşı and Yasüktepe in Erzurum city centre. In the first phase of the study, Cronbach Alpha value of the Conflict Tactics Scale was found 0,82 for sub-dimension of her own behaviour, and 0,85 for sub- dimension of her husband's behaviour, and 0,90 for total scale in which all the statements of the scale were included. It was found out mat Turkish form of the scale didn't show similarity with the structure in original scale. However, it was observed that basic concepts taken in to consideration in the written of the scale were in accordance with four different factor structure occurring in this study well. In the results of the analyses, it was detected that Turkish form of conflict tactics scale was a toll hawing fairly reliability and validity indicators. In the second phase of the study, annual prevalence of domestic violence against women was found 77,3 % and annual frequency mean was 25,39 ± 66,79. It was found out that there was a negative correlation between annual frequency mean of domestic violence against women and socio - economic level, education level of the women, education level of her husband, marriage duration. Annual frequency mean of domestic violence against women was found higher in illiterate - literate women with men group; unemployed husband group; in the group living in the village; in the group giving the respond 'yes' of the question 'Have the women deserved to be beaten?' in the group,X revenue level of which was 220 YTL an below this; in the group, marriage duration of which become 0-4 years and in the group whose socio - economic level was bad than the oilier groups. When the relation of some socio - demographic variances with annual prevalence of domestic violence against the women was examined; it was detected that the probability of being seen domestic violence against the women was higher in 15-24 age male groups illiterate - literate female group, primary school-secondary school graduate male group, in house wives, only having Imam - wed, those living city centre, an marriage duration 0-4 years than the other groups. Turkish form of the Conflict Tactics Scale is a toll hawing fairly reliability and validity indicators. It can be applied to Turkish population. It was detected that annual prevalence and mean freguency of domestic violence against women was high. In order to reduce violence against women, it needs community education, improvement of the women's status, legislative and social supports.