Akut extremite travmalı olgulularda analjezi uygulaması ve eğitimin etkisi
Analgesic treatment in patients with extremity travma and effect of training
- Tez No: 165443
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KARCIOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Akut ekstremite travmalı olgularda analjezi uygulaması ve eğitimin etkisi Dr. Funda Karbek Dokuz Eylül Üniversitesi Acil Tıp Anabilim Dalı. İnciraltı / İZMİR [email protected] Giriş ve amaç: Çeşitli çalışmalarda acil hekimlerinin genellikle hastaların ağrısına olması gerekenden daha az önem verip daha az müdahale ettikleri belirtilmiştir. Bu çalışmada amaç acil servise akut ağrı ile başvuran yetişkin ekstremite travmalı hastalarda acil tıp asistanlarının analjezi uygulama davranışlarının eğitimle kısa dönemde nasıl ve ne boyutta etkilendiğini araştırmaktır. Yöntem: İki ay içinde acil servise akut ağrı ile başvuran 18 yaş üstü, ekstremite travmalı tüm olgular çalışmaya alındı. Başvuru sırasında triajda olgunun ağrı düzeyi sorulup NRS ile işaretlendi. Hastalara demografik özellikleri, uygulanan girişim ve ilaçlar varsa saatleriyle sorumlu helöminin bilgisi olmadan intörn hekimler tarafından kaydedildi. Hastaların gelişinden itibaren 30. ve 60. dakikalarda NRS'leri belirlendi. Son olarak hastanın çıkış NRS'si, son tanısı ve taburculuk saati kaydedildi. Reçete verildiyse analjezik verilip verilmediği kaydedildi. Bir ay süresince veriler toplandıktan sonra toplam 4 saat olmak üzere ilişkili konularda eğitim verildi. Eğitim sonrası 30 gün süresince aynı veriler tekrar toplandı. Dönemler arası karşılaştırmalar yapıldı Bulgular: Eğitim öncesi dönemde alman 143 hastanın %56.6'sını (n=81), eğitim sonrası dönemde ise 130 hastanın %44.6'sını (n=58) kadınlar oluşturdu. Kadınların başvuru NRS ortalamaları erkeklere göre anlamlı olarak yüksek bulundu (sırasıyla 7.4±2.3 ve 6.7±2.5) (t-testi, p=0.020). Birinci dönemde 39 yaş altodaki hastalara diğer yaş gruplarına göre daha az analjezi uygulandığı saptandı (ki-kare pO.001). İkinci dönemde ise yaş gruplarıyla analjezi uygulanması arasında anlamlı ilişki bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Analgesic treatment in patients with extremity trauma and effect of training Introduction: Studies indicate that emergency physicians (EP) underevaluated and undertreated pain their patients expeienced. The objective of this study is to investigate how EPs treat pain in adult patients with limb teauma and if their behavior could be affected by training in the short term. Methods: All consecutive adult patients admitted to the University-based emergency department (ED) within two months were enrolled to the study. The patients were asked to rate their level of pain on NRS in triage. Demographic and clinical characteristics of the subjects, diagnoses, drugs and routes of administration were recorded. The recording process was not controlled by the EP in charge of the patient. NRS scores was noted again in 30th, 60th minutes and on discharge. Their prescriptions were also tracked regarding presence of analgesics. After completion of the pre-education phase, four hours of training covering the area were undertaken by experienced staff faculty. After the same sort of data were abstracted in another 30 days, comparisons between the periods were carried out. Results: A hundred and forty-three patients (81 female) were enrolled in the pre-education phase while 130 (58 female) were eligible in the post-education phase. Mean NRS scores of females noted on admission were significantly higher than of males (7.4±2.3 vs. 6.7±2.5, respectively) (p=0.020). Young patients (