Psödoeksfoliyasyon sendromu, psödoeksfoliyasyon glokomu ve primer açık açılı glokomlu olgularda plazma homosistein düzeyinin araştırılması
Investigate plasma homocysteine levels in patients with pseudoexfoliation syndrome, pseudoexfoliation glaucoma and primer open angle glaucoma
  1. Tez No: 165454
  2. Yazar: METHİ AKCAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NAZMİ ZENGİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Meram Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
6. ÖZET Glokom, optik sinirin yapısal veya fonksiyonel bozukluğudur ve bu bozukluk genellikle göz içi basıncının düşürülmesiyle durdurulabilir ya da azaltılabilir. En önemli risk faktörü olan göz içi basıncının oluşturduğu mekanik teori yanında vasküler teorilerde glokom etyopatogenezinde suçlanmıştır. Homosistein, kükürt içeren bir aminoasit olup esansiyel aminoasit olan metionin metabolizmasmda bir ara ürün olarak meydana gelir. Homosisteinin yüksek konsantrasyonu endotelyal hücre hasan ile düz kas hücre proliferasyonu, trombosit aktivasyonu ve trombogenezis ile aterosklerozise neden olmaktadır. Bu vasküler hasarın optik sinir başının kan dolaşımında değişik problemlere neden olduğu düşünülmektedir. Bu çalışmada PES, PEG ve PAAG'lu olgularda plazma homosistein, serum vitamin B 12 ve folik asit düzeyi araştırıldı. 33 PES, 36 PEG, 42 PAAG ve kontrol grubu olarak 40 olgu çalışmaya dahil edildi. Olgular arasında yaş cinsiyet açısmda istatistiksel olarak anlamlı fark yoktu (p>0.05). Plazma omosistein düzeyi HPLC yöntemi ile çalışıldı. Serum vitamin B12 ve folik asit düzeyi kemiluminesans yöntemiyle araştırıldı. Gruplar arasında plazma homosistein ve serum folik düzeyi açısmdan istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmadı (p>0.05). Serum vitamin B12 PAAG' da PEG ve kontrol grubuna anlamlı olarak düşük bulundu (p0.05). Son zamanlarda yapılan birkaç çalışmada glokom (özellikle PES ve PEG tipleri) ile homosistein arasında pozitif korelasyon saptanmıştır. Bizim çalışmamızda böyle bir ilişki saptanmadı. Sonuç olarak bu konunun aydınlanması için daha geniş serili çalışmalara ihtiyaç vardır. 34
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY Glaucoma is a disturbace of the structural or functional integrity of the optic nerve that can usually arrested or diminished by adequate lowering of intraocular pressure (IOP). In glaucoma etiopatogenesis, in addition to mechanical theory due to high IOP, the vascular theory have been accused. Homocysteine, a sulfur-containing amino acid, is formed as an intermediate step in the metabolism of methionine, an essential amino acid. Increase in homocysteine concentration may induce atherosclerosis by a combination of endothelial injury, smooth muscle proliferation, platelet activation and thrombogenesis. It is also thought that this vascular damage causes various problems in blood circulation of the optic nerve head. In this study, plasma homocysteine, serum vitamin B12 and folic acid levels have been investigated in the cases with PES, PEG, and POAG. 33 PES, 36 PEG, 42 POAG, and 40 cases as control group have been included to the study. There has been no statistically significant difference between cases in the aspect of age and sex (p>0.05). Plasma homocystein level has been studied by HPLC method. Serum vitamin B12 and folic acid levels have been studied by chemiluminescence method. Statistically significant difference between the groups has not been detected in the aspect of plasma homocystein and serum folic acid level (p>0.05). Serum vitamin B12 has been found to be significantly higher in POAG than in PEG and control group (p0.05). Although a positive correlation is reported between glaucoma ( especially PES, PEG types) and high homocysteine levels in some studies, our results did not reveal such a relation. For more precious conclusions, further studies in larger series are warranted. 35